Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Havel přednášel ekonomům

Česko

  13:58
PRAHA - Přestat si plést ekonomiku s účetnictvím - to by měl být cíl mladých perspektivních manažerů, kteří budou již brzo řídit hospodářství svých zemí, soudí exprezident Václav Havel.

Bývalý český prezident Václav Havel. foto: Lidové noviny

Své názory na ekonomický růst v globalizovaném světě dnes vysvětloval na konferenci nazvané summit mladých elit SEYS 2006, která se od pondělí koná v Praze.

"Existuje bezpočet zisků, které nelze žádným sebelepším účetním systémem zjistit, a je i mnoho ztrát, které nelze tímto způsobem zjistit," uvedl Havel. V dnešním globalizovaném světě jsou bohužel nepřímé, dlouhodobé zisky, které jsou účetním nepřístupné, opomíjeny, nebo dokonce i vysmívány, dodal.

Například snaha vytěžit v severních Čechách co nejvíce uhlí či stavění levných střech, které pak pod tíhou sněhu padají, jsou případy, kdy touha po rychlém zisku zastiňuje dlouhodobé hodnoty, soudí Havel. "Slyšel někdo, že by spadla střecha starého zámku nebo kostela?" uvedl exprezident. Podle něho padají především "střechy trochu podvodných chrámů konzumu, které jsou založeny právě na spočitatelném, účetně doložitelném zisku."

Kvůli prolomení územních limitů těžby uhlí na Mostecku se Havel před časem obrátil v otevřeném dopise na premiéra Jiřího Paroubka. "Kde jsou 15 let staré sliby, že když dostavíme Temelín a budeme modernizovat Dukovany, naše dvě atomové elektrárny, nebudeme muset ničit severní Čechy? Zisk, který bychom měli z toho, že několik desetiletí necháme hnědé uhlí dřímat pod zemí, ten nikdo nespočte. Ztrátu, kterou znamená zničení kusu naší vlasti, tu také žádný účetní nevypočte," uvedl dnes Havel. S těžbou uhlí, které vznikalo miliony let, by se podle něj mělo počkat i proto, že v budoucnu mohou být vynalezeny technologie, které z něj vyrobí mnohem více energie než nyní.

Postmoderní nic
Havel si znovu posteskl, že česká a moravská města "obklíčily zvláštní zóny, kde jsou rozcapené jakési veliké jednopodlažní tovární haly, další chrámy konzumu - supermarkety, podivná sídliště, která si hrají na vilky, ale ve skutečnosti jsou anonymní". "Jsou zde ohromné skladovací plochy, ohromná parkoviště a mezitím step a step. Dohromady se to nedá nazvat ničím. Není to ani pole, ani louka ani les, ani vesnice, ani město. Je to jakési postmoderní nic."

Zmíněné trendy však nejsou jen problémem České republiky; souvisí s globalizací, dodal Havel. "Jde mi mráz po zádech, když čtu znovu a znovu, že hlavním cílem Evropské unie je dohnat a předehnat Spojené státy. Myslím, že je to nicotný cíl. Evropské sjednocování je přeci tak unikátní, historicky důležitý politický proces, že sám sobě plive do tváře, když předstírá, že růst a růst růstu je jeho hlavním cílem."

Rozšiřování EU má podle Havla své limity. Těm, co stojí mimo ni, je podle něj třeba vysvětlit, že není hanba nebýt členem unie, tak jako není hanba nepatřit nebo patřit třeba do Latinské Ameriky. Svět se skládá z civilizačních okruhů, které by si měly v klidu vyjasnit, kde který z nich začíná a končí, soudí Havel. Například tradičním problémem Ruska podle něj bylo, že nikdy nevědělo, kde začíná a kde končí. EU by se z toho proto měla poučit, soudí exprezident.