Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel zasvětil život záchraně naší svobody, řekl Duka při mši

Česko

  12:44
PRAHA - Pět let od úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla připomněla v neděli dopoledne, o čtvrté adventní neděli, v katedrále svatého Víta na Pražském hradě zádušní mše. Sloužil ji pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Přítomným věřícím, politikům i Havlově rodině řekl, že Havel zasvětil svůj život záchraně a obnově české svobody.

Kardinál Dominik Duka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Usiloval o suverenitu národa, vládu racionality, tolerance a úcty k druhému, neznal nenávist a závist, uvedl Duka. Právě dnes uplynulo pět let od Havlovy smrti. Na závěr mše zazněla státní hymna.

„Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, to není fráze. To jsou slova, která převzal z Ježíšova poselství, poselství svatého Pavla, svatého Cyrila a Metoděje, svatého Václava a chcete-li od mistra Jana Husa či Jiřího z Poděbrad,“ uvedl Duka. Nad sídlem hlavy státu je také vztyčil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, poznamenal.

Připomeňte si, jak na Václava Havla vzpomínaly slavné osobnosti k příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin:

„Nebyli bychom následovníky Václava Havla, kdybychom nenáviděli a pomlouvali své protivníky. Nepřineseme žádnou nápravu, kdybychom heslo roku 89 zesměšňovali a snažili se hledat chyby a selhání u toho, který nám otevřel dveře svobody a důstojnosti, který získal našemu národu po tolika létech úpadku celosvětový respekt,“ zdůraznil Duka.

Připomněl, že by se letos Havel dožil 80 let, v roce jubilejního 700. výročí narození Karla IV, který je nazýván největším Čechem a jehož křestní jméno je také Václav. Nezavazuje nás to, zeptal se Duka.

Čechy poprosil o to, aby milovali pravdu a slavili Vánoce jako čeleď svatého Václava, který je podle tradice jejich věčným vládcem. Věřící se při mši také modlili za národy podmaněné totalitními a islamistickými režimy.

První český prezident zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém oblíbeném venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku.

V přímém přenosu České televize na jeho poslední chvíle vzpomínala i řádová sestra boromejka Angelika Pintířová, která jej na Hrádečku do posledních dnů ošetřovala. Havel byl podle ní velice otevřeným člověkem, jednal stejně tak s ministrem, dalajlamou, kardinálem, jako s trutnovským Romem nebo uvaděčkou v kině. Nikdy si na nic nehrál a vždy byl pořád sám sebou, přestože kolem něj byly kamery, řekla.

Kardinál Dominik Duka sloužící zádušní mši
Kardinál Dominik Duka

Na prezidenta Havla, který zemřel právě před pěti lety, budou dnes moci lidé zavzpomínat na několika akcích v hlavním městě i jinde. V Praze se uskuteční také čtení z jeho her a večerní pochod na Hrad. Politika a dramatika připomenou ale i krátké a ohrnuté kalhoty.

Autor: