Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel: Žert dostal hlubší význam

Česko

Václavu Havlovi se divadelní zpracování jeho starého polozapomenutého textu Prase moc líbilo. Tím spíš, že jej pro divadlo nepsal, a nyní se zájmem sleduje, jak se pod dotykem fantazie Vladimíra Morávka jeho dávný žert proměnil v koláž na téma čecháčkovství.

* LN Jak a proč vznikla myšlenka popsat vaši prasečí anabázi z konce 80. let?

Počátkem osmdesátých let, v době, kdy jsem byl ve vězení, vzniklo veselé společenství nazvané Svépomocná lidová knihovna Hrobka, které sdružovalo některé disidenty, kteří byli na svobodě, manželky zavřených a další přátele a které bylo místem jakéhosi odreagování či odstupu od temné reality. Hrobka vydávala samizdatový časopis Nový brak a já koncem osmdesátých let napsal pro toto periodikum příspěvek.

* LN Byl tento text určen pro divadlo a o co vlastně původně šlo?

Nebyla to divadelní hra, ale mé smyšlené interview se západním novinářem, v němž jsem po pravdě vylíčil, jak jsem sháněl v obci Vlčice prase pro zabijačku, kterou se Hrobka chystala podniknout na Hrádečku. Šlo o žert, na který záhy všichni, včetně mne, zapomněli. Vzpomněl si na něj až po letech Jaroslav Kořán a vydal ho jako víceméně bibliofilský tisk v nakladatelství Gallery. Pak byl ten textík opět zapomenut, až nedávno ho objevil Petr Oslzlý a nabídl Vladimíru Morávkovi k inscenování.

* LN Proč jste jej nezařadil do svých spisů?

Velké množství mých textů -od privátní korespondence až po nejrůznější instrukce - v mých Spisech není, i když jsou začasté zábavnější než texty určené veřejnosti. Tu a tam někdo něco vydá. Prase v mých Spisech nebylo, protože, jak řečeno, jsem na ně zapomněl, ale možná že bych ho tam nedal, ani kdybych o něm věděl.

* LN Překvapil vás nápad udělat z něj regulérní divadelní hru, potažmo inscenaci?

U Divadla Husa na provázku mne toto nemůže moc překvapit.

* LN Jak se vám Morávkovo zpracování líbilo, zejména pak použití Prodané nevěsty?

Můj původní text byl různě seškrtán, něco do něj bylo naopak přidáno, ale všechno bylo provedeno v souladu s mým pokynem, že si s tím mohou dělat co chtějí. Inscenace se mi moc líbila. Je to taková typicky morávkovská scénická báseň či fantazie či koláž na téma čecháčkovství. Kombinace s Prodanou nevěstou je výborná, najednou ten můj dávný žert dostává hlubší význam, který až mrazí. Jsem rád, že jsem nevědomky k tomuto představení dal podnět.

* LN Co jste říkal postavě jménem Václav Havel?

Myslím, že to bylo skvělé. Do jaké míry se mi to podobalo, mi nepřísluší posuzovat, asi hodně, ale důležitější je, že by bez toho citlivého výkonu nedávala celá věc asi valného smyslu.

„Nebyla to divadelní hra, ale mé smyšlené interview se západním novinářem.“

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...