BERLÍN Bývalý český prezident Václav Havel či někdejší ministři zahraničí Německa a Polska Hans-Dietrich Genscher a Wladyslaw Bartoszewski jsou podepsáni pod výzvou ke zřízení samostatného muzea studené války v Berlíně. Informoval o tom včera deník Süddeutsche Zeitung.
Stálá expozice k dějinám studené války by prý mohla vzniknout u někdejšího nejznámějšího vnitroberlínského hraničního přechodu Checkpoint Charlie. Osobnosti písemnou výzvu adresovaly spolkové vládě a berlínské radnici. „Vyzýváme spolkovou vládu a berlínský senát, aby pro ten účel zajistily vhodné prostory na někdejším hraničním přechodu Checkpoint Charlie,“ stojí v apelu, který prý má Süddeutsche Zeitung k dispozici.
Na Checkpoint Charlie v centrální ulici Friedrichstrasse dnes už jedno muzeum existuje. Soukromé Muzeum zdi se však převážně věnuje právě rozdělení Berlína za studené války a je pojato spíš jako turistická atrakce. Přímo na ulici, u budky pro hraniční ostrahu, si turista může zaplatit i za to, že mu uniformovaný strážce hranice s inscenovaným nevlídným výrazem v tváři do pasu natiskne velké rudé razítko.
Signatáři výzvy na postavení zcela nového muzea jen pár kroků odtud chtějí, aby se tato lokalita stala místem vážného střetávání s dějinami 20. století.
Jeden ze prosazovatelů nového muzea, předposlední východoněmecký ministr zahraničí Markus Meckel, poznamenal, že jde také o zachycení „mezinárodního rozměru“. „Berlín byl symbolem rozdělení nejen Německa, ale i Evropy a světa. Pokud si má člověk toto rozdělení Evropy v druhé polovině 20. století připomenout, kde jinde než v Berlíně,“ táže se Meckel.
Osobnosti ve své výzvě upozorňují, že svět se během dvou desetiletí od konce studené války proměnil natolik, že i pro návštěvníky Berlína je obtížné ještě najít stopy po někdejším rozdělení města.
V senátu, berlínské zemské vládě, už byla vytvořena pracovní skupina, která prosazuje myšlenku zřízení muzea studené války jako „místa poznávání mechanismů eskalace a deeskalace“. Výstava by měla pojednávat o vzniku dvou znepřátelených vojenských bloků i o událostech, jakými byly kubánská krize nebo doba uvolňování napětí a mírového hnutí. Muzeum by mohlo vzniknout v dosud nezastavěné proluce u Checkpoint Charlie.
Finance i z Evropské unie?
Markus Meckel, jenž je poslancem za sociální demokracii (SPD), upozornil, že iniciativu je třeba včas zakomponovat do plánů investora, který chce místo zastavět. Kromě toho se má spolková vláda během dneška radit o novém konceptu památníků, který vypracoval německý ministr kultury Bernd Neumann. Podle Meckela by se dalo muzeum integrovat i do tohoto konceptu. Financování muzea by podle iniciátorů projektu nemělo nést na svých bedrech jen německé hlavní město a stát, ale pokud možno i Evropská unie. Pro projekt se jim však nepodařilo nadchnout bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Ten prý sice iniciativu označil za „v zásadě zajímavou“, ale nyní nevidí „absolutně žádnou možnost“, jak se k ní připojit.