12. září 2018 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havěť a deratizace? Policie se zabývá obsahem plakátu politického uskupení z Mostu

Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most | foto: Romea.cz

MOST Mostecká policie se zabývá obsahem jednoho volebního plakátu. Žádné trestní oznámení kvůli volbám zatím nepřijala, jak řekla mluvčí policie. Kritiku ale ve velkém sklízí kampaň uskupení Otevřená radnice Most, jejímž lídrem je bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. Na propagačních materiálech strany stojí například: „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ s dovětkem „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“.

Volební kampaň policie v Mostě sleduje. „Sami z úřední povinnosti se zabýváme obsahem jednoho plakátu,“ řekla ČTK mluvčí policie Ludmila Světláková. 

Kandidát na dvaaadvacátém místě Pavel Kavický (na Facebooku vystupující pod jménem Adelante Pavel) příspěvek o „havěti“ a „deratizaci“ sdílel s dalším propagačním materiálem politického uskupení. Ten mimo jiné z prvního řádku hlásí: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým vyžadováním dodržování stejných pravidel pro všechny“. Celý příspěvek pak před uživateli sociální sítě glosoval slovy: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým. Otevři fotku. Sdílej kamarádům“.

Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most ve spojení s textem kandidáta...

Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most ve spojení s textem kandidáta Pavla Kavického.

Lídr Novotný již dříve v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že slogan je podle něj zkratkou pro problém se štěnicemi, šváby a potkany, který obyvatele Mostu dlouhodobě sužuje. 

„Ten slogan má jiný kontext. Zaznamenali jsme od našich občanů, že se v domech přemnožily štěnice. Dokonce i v porodnici jsou štěnice. My jsme tímto sloganem chtěli na tuhle věc upozornit a říct našim spoluobčanům, že by město mělo zajistit deratizaci všech obytných domů v Mostě. Protože deratitace jednoho bytu ve vchodě tu věc nevyřeší. Nic víc, nic míň,“ uvedl Novotný pro server Lidovky.cz. Nakonec si prý věc s kandidátem vysvětlili. Kavický mu údajně sdělil, že nešlo z jeho strany o záměr.

Trestní oznámení v souvislosti s volebními slogany uskupení chce podat kandidát do Senátu za Chomutovsko Petr Jano. V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že odsuzuje útoky, které vedou k fašizaci a společnost dělí. „Není nadále možné tolerovat vyprázdnění politických idejí a rezignaci na program, který se zaměňuje za prázdné, v tomto případě otevřeně rasistické fráze, vybízející k násilí proti skupině obyvatel,“ uvedl Jano.

Bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Novotného (dříve ČSSD) v minulosti stíhala policie v souvislosti s haněním Romů na facebooku. Soud jeho stíhání letos v květnu podmíněně zastavil. Novotnému za hanobení národa hrozily až tři roky vězení.

skŠárka Kabátová, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.