Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Musí dohodu o lithiu vysvětlit, nebo odstoupit, řekl Babiš o Havlíčkovi. Ten obvinil Babiše ze lži

Česko

  10:42aktualizováno  12:13
PRAHA - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) by měl podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vysvětlit, proč podepsal memorandum o těžbě lithia s australskými těžaři. Týden stará dohoda je podle Babiše skandální. Pokud ministr nedodá uspokojivé vysvětlení, měl by odstoupit, uvedl Babiš.

Podepsání memoranda. Vlevo Keigh Coughlan - generální ředitel a předseda správní rady Europen Metals Holdings a vpravo ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Na tiskové konferenci na ministerstvu životního prostředí v pondělí novinářům řekl, že už se podařilo shromáždit 60 podpisů pod návrh KSČM, aby memorandum a těžbu lithia ještě do voleb na mimořádné schůzi projednala Sněmovna. Poslanci by se tak měli sejít, ke svolání stačí 40 podpisů.

Ministr Havlíček odmítl, že Česku kvůli memorandu o lithiu hrozí arbitráž

Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal Havlíček minulé pondělí. O víkendu odmítl, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic. Memorandum je podle Havlíčka nezávazné ujednání, ze kterého pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti.

Lithium je strategická surovina, na Cínovci zatím běží průzkum

Základní informace o připravované těžbě lithia v ČR, která se stala předmětem sporů mezi politiky, zejména ČSSD a hnutí ANO: 

  • Spory vypukly minulý týden poté, co ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) 2. října podepsal se společností European Metals Holdings (EMH) memorandum o porozumění, týkající se možné těžby lithia na Cínovci. Na místě nyní provádí průzkum na základě licence, udělené v roce 2010 a letos ministerstvem životního prostředí prodloužené, společnost Geomet, která patří od roku 2012 Australanům. Podpis memoranda krátce před volbami vzbudil pozornost politiků.
  • Už 3. října prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje řekl, že v těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik. Byla by to podle něj záruka, že prostředky zůstanou v ČR. O den později ministerstvo průmyslu zveřejnilo obsah dokumentu, který obsahuje tři okruhy dohody - závazek „maximalizovat možnosti“ dalšího zpracování lithia v ČR, vůli spolupracovat s českými vědci na nejúplnějším zpracování rudy a možnost, že se stát kapitálově zapojí do těžby.
  • Opoziční komunisté přišli ve čtvrtek 6. října s požadavkem na svolání mimořádné sněmovní schůze k těžbě lithia. Podpořili je v tom i poslanci ANO, k žádosti se připojili také někteří poslanci ČSSD a SPD. Ostře se o memorandu vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš, který je označil za „krádež ČSSD za bílého dne“. Podle volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ale postupoval ministr Havlíček v rámci toho, co umožnily předchozí kroky mistra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).
  • Spory kolem memoranda trvaly i o víkendu, kdy předseda ODS Petr Fiala navrhl, aby se věcí zabývala středeční schůze Senátu; dnes tuto myšlenku podpořili i sociální demokraté. Ministr Havlíček v neděli 8. října odmítl tvrzení Babiše a některých komunistů, že na základě dokumentu hrozí mezinárodní arbitráž. Memorandum podle něj neznamená pro ČR závazky. Dnes šéf ANO vyzval Havlíčka, aby podal uspokojivé vysvětlení, nebo odstoupil. Ministr svolání mimořádné schůze Sněmovny považuje za předvolební kampaň, je ale připraven vystoupit a vysvětlit historii zájmu těžařů o těžbu lithia v ČR.
  • K věci se vyjádřila i firma Geomet, která se dnes distancovala od podle ní předvolebních debat s tím, že chce diskusi udržet v odborné rovině.
  • O tom, že se v Krušných horách se nacházejí zásoby lithia, se ví desítky let, význam suroviny ovšem začal stoupat teprve v posledních dvou dekádách, kdy se lithium stalo součástí stále rozšířenějších baterií. S tím také roste cena suroviny (ještě v roce 2000 to bylo kolem 2000 dolarů za tunu uhličitanu lithného, nyní se prodává až desetkrát dráž) a vyplatí se i těžba, která by ještě před několika lety nedávala ekonomický smysl. V ČR je podle odhadů tři a šest procent celosvětových zásob kovu.
  • Společnost Geomet, kterou před deseti lety založila skupina českých geologů, se původně na Cínovci zabývala možným využitím jiných kovů, například cínu nebo wolframu. Ty se na místě těžily až do roku 1990, poté už se ale dobýváni nevyplatilo. Se stoupající cenou lithia Geomet, jenž před pěti lety koupili Australané, zaměřil většinu své pozornosti právě k tomuto kovu. „Obrat nastal ve chvíli, kdy Elon Musk označil lithium za nový benzin,“ řekl spoluzakladatel firmy Otto Janout.
  • Kromě Geometu, který se chystá na hlubinnou těžbu a podle staršího vyjádření chce mít do poloviny roku 2018 připravenu studii proveditelnosti (těžit se má začít v roce 2022), se získáváním lithia zabývá také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Kov chce získávat z povrchového odkaliště po starší těžbě rud na Cínovci. Tento způsob těžby má trvat pět až šest let a firma již má pro ložisko všechna potřebná povolení.

Babiš v pondělí uvedl, že nechápe, proč Havlíček memorandum vůbec podepsal. „A není mi jasné, proč právě s tou firmou, která vlastně nemá tu licenci. On to podepsal s EMH se sídlem v Austrálii, to povolení má přitom česká firma Geomet,“ řekl Babiš. Je podle něj také otázkou, zda Havlíček měl k podobnému kroku kompetence. Kritizuje, že dokument obsahuje ustanovení o možné arbitráži.

Havlíček vysvětlí historii kauzy kolem těžby lithia

Havlíček nehodlá odstupovat kvůli podpisu memoranda o těžbě lithia. Řekl, že memorandum umožní státu přátelsky se zapojit do projektu s vlastníkem licence firmou EMH. Babiš podle něj lže. Svolání mimořádné schůze Sněmovny na téma lithia považuje ministr za předvolební kampaň, je ale připraven vystoupit a vysvětlit historii zájmu těžařů o těžbu lithia v Česku.

Havlíček dohodu uzavřel před týdnem. Tvrdí, že stát se tak může přátelsky zapojit do projektu firmy, která vlastní licence na průzkum a budoucí těžbu lithia. Termín podpisu memoranda podle něj vyplynul z tempa jednání, cíleně ho krátce před volbami nevybíral. Babiš uvedl, že pokud Havlíček memorandum nevysvětlí, sám na něj podá trestní oznámení. „Z toho se nevykecá. To memorandum je skandální,“ uvedl Babiš. Dokument se podle něj navíc netýká jen lithia, ale i dalších surovin. 

„To, co vykládá Babiš, jsou všechno jenom lži. Já se vůbec divím, že člověka, který je trestně stíhán pro úmyslný daňový podvod, dnes ještě někdo poslouchá,“ uvedl.

Schůze Sněmovny je nepochybně svolávána s cílem, aby někteří poslanci se mohli týden před volbami prezentovat před kamerami, řekl Havlíček. „Samozřejmě pro mne je to také příležitost, abych mohl celý ten příběh kauzy lithium, který tady probíhá řadu let, vysvětlit od jeho zrodu. Jaká byla role jeho jednotlivých aktérů a co mohl dělat stát,“ uvedl.

O víkendu Havlíček odmítl, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic. Memorandum je podle Havlíčka nezávazné ujednání, ze kterého pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti.

Prodloužení licence jsem ani neprojednal já, řekl Brabec

Sociální demokraté koncem minulého týdne poukazovali na to, že souhlas s průzkumem pro těžbu australské firmě prodloužilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem z ANO a ministrovi průmyslu pak nezbývalo než memorandum podepsat. Brabec v pondělí uvedl, že volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v této věci buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. „Prodloužení licence jsem ani neprojednal já, vydal ho místě příslušný úředník v Ústí nad Labem,“ řekl Brabec. Odmítl také, že by k tomu došlo „v tichosti“, jak uvedl Zaorálek.

O těžbě lithia se bude zřejmě mluvit ve Sněmovně i v Senátu

Brabec uvedl, že úředník musel postupovat podle geologického zákona. „Ministr, ani jiný politik nemá šanci ovlivnit udělení této licence a její prodloužení. Když žadatel splní všechny náležitosti, úředník ji musí potvrdit,“ uvedl ministr. Podle Babiše by se měla vláda na středečním jednání usnést, že Česko by se z dokumentu mělo vyvázat. „Je třeba najmout právníky, kteří to zruší,“ uvedl.

O případné těžbě lithia v České republice a jejích podmínkách se bude krátce před volbami zřejmě debatovat v obou parlamentních komorách. Zatímco KSČM chce svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, ODS chce tento bod zařadit na schůzi Senátu, která bude ve středu. Podle Babiše je na místě, aby se věc projednávala ve Sněmovně, Senát s ní nemá nic společného.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Autor: