Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další změna: Havlíček chce otevřít obchody v neděli a pustit do nich víc zákazníků. Blatný s ním nesouhlasí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce v pátek na mimořádném jednání vládě navrhnout zrušení zákazu prodeje v neděli, více zákazníků na provozní plochu v obchodech nebo jednodušší režim pro matky s kočárky či handicapované, řekl.

Na pátečním jednání bude vláda podle Havlíčka diskutovat v protiepidemickém systému (PES) o přechodu z nejvyššího, fialového stupně pohotovosti, do čtvrtého stupně. V případě maloobchodů a nákupních center jsou pravidla v páté a čtvrté úrovni stejná. Jediným rozdílem je otevírací doba shodná s dobou zákazu vycházení. Nyní platí od 21:00, v případě čtvrtého stupně by začínal ve 23:00.

Havlíček tak počítá s tím, že by se prodejní doba mohla znovu prodloužit a návštěvnost v obchodech by se lépe rozprostřela do celého dne. Obchody musely od 28. října zavírat nejpozději v 19:59, od středy se tato doba o hodinu prodloužila.

Ve čtvrtém i pátém stupni platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Havlíček chce navrhnout zvýšení omezení na dva lidi na tuto výměru. PES s takovým krokem přitom počítá až ve druhé úrovni rizika.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že on s žádným návrhem nepřichází a jde o iniciativu ministra Havlíčka. Připomněl, že podobná opatření fungují na Slovensku, v Polsku nebo v Rakousku. Je podle něj škoda, že se zástupci maloobchodu a expertní skupiny ministerstva zdravotnictví nad touto otázkou nedokázali dohodnout. „Já nejsem schopen to teď posoudit. Je to spíše názor pana ministra, uvidíme, jak na to pan ministr zdravotnictví bude reagovat, jaká bude zpětná vazba,“ řekl. Dodal, že je potřeba zůstat kvůli vysokému počtu nakažených obezřetní.

Kontrolu počtu zákazníků se většina řetězců ve středu rozhodla hlídat přes napočítané vozíky. Lidem je například v prodejnách Kaufland, Penny, Billa nebo Albert umožněn vstup výhradně s vozíkem. Opatření negativně hodnotily například matky s kočárky nebo lidé s berlemi. Podle Havlíčka by pro tyto skupiny lidí měly platit výjimky. I toto opatření se bude v pátek snažit prosadit, uvedl.

Žádná apokalypsa, kterou někteří kritici opatření předpovídali, ve středu v obchodech podle Havlíčka nenastala. Připustil ale, že až se budou ve středu lidé vracet z práce, může být v prodejnách najednou více lidí a mohou se vytvořit fronty.

Podle dosavadních zjištění byla zatím situace v obchodech klidná. Krátké fronty ráno vznikly například u některých prodejen Penny, když pracovníci ostrahy lidem vysvětlovali nová opatření. Podle mluvčího Penny Marketu Tomáše Kubíka se ale podařilo řady za několik minut odbavit.

Blatný návrh Havlíčka nepodpoří

„Velké obchodní řetězce potřebují tuto regulaci a nemyslím si, že mě někdo může přesvědčit, aby to bylo jinak,“ uvedl ministr Jan Blatný (za ANO). V obchodech to podle něj kapacitu omezilo jen asi o deset nebo 15 procent, a fronty se tak tvořit nemohly. Omezení počtu lidí v obchodech podle jejich plochy mělo být podle ministra zdravotnictví Blatného zavedeno už v září. 

Zmírnění ve čtvrtém a pátém stupni rizikového skóre, stanoveného protiepidemickým systémem (PES), neočekává, řekl  poslancům zdravotnického výboru sněmovny, vyplývá ze zveřejněného zvukového záznamu. Omezení kapacity obchodů na jednoho nakupujícího na 15 metrů čtverečních začalo platit ve středu.

Reagoval tak na středeční vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), který chce v pátek navrhnout vládě zvýšení kapacit a zrušení prodeje v neděli. Blatný to ale nepodpoří. „Mým cílem je provádět změny žádné nebo co nejmenší,“ dodal. Úpravy jsou podle něj možné až od mírnějších stupňů rizika, než je současný pátý nebo čtvrtý, do kterého by se Česko mohlo přesunout tento či příští týden.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Mikuláš Minář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...