Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havlín manipuloval s dokumenty, ukázala policejní nahrávka u soudu

Soudce Ondřej Havlín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ondřej Havlín | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

KLADNO Hlavní líčení v případu údajné korupce bývalého soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína v pátek pokračovalo mimo jiné promítáním videozáznamů. Na policejním videu Havlín manipuluje s obálkami.

Bývalý advokát Karel Matějka po Havlínovi podle obžaloby požadoval ovlivnění trestního řízení ve prospěch Jaroslava Kříže, který řídil pod vlivem alkoholu. Dotčený za to prý dal úplatek.

V kauze je obžalováno celkem sedm lidí. Mezi důkazy jsou i diáře nalezené při domovních prohlídkách. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

Až deset let vězení

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován. U soudu v pátek také zazněly posudky jeho zdravotního stavu. „Obžalovaný netrpí žádnou psychickou chorobou, která by mu bránila účastnit se soudu a jeho stav nevyžaduje akutní hospitalizaci,“ píše se v posudku, který přečetl soudce Petr Sedlařík. Neúčast Havlína na hlavním líčení je tak dobrovolná.

Ve čtvrtek u soudu zmínil jeden z obhájců praxi, kdy se obhájci běžně domlouvali i se soudcem na výši částky, kterou obvinění nebo podezřelí dobrovolně odvedou na dobročinnou nadaci. To jim v kombinaci s uznáním viny a zaplacením škody mohlo přinést zastavení trestního řízení. Tím dotyční měli údajně mít možnost vyhnout se záznamu v trestním rejstříku, tomu by ale mohli vyhnout i v případě, že by se kauza dostala až k soudci. To, že se kauza dostane k soudu, totiž automaticky neznamená záznam v trestním rejstříku.

Kontakt vyloučen

Podle trestního řádu není kontakt obhájce a soudce v přípravném řízení přípustný, pokud se nejedná o takzvané kontradiktorní řízení, například tedy řízení o vazbě nebo o opravných prostředcích.

Obviněný může podle svého uvážení a podle toho jak projevuje lítost určit částku, s níž ať už sám, nebo prostřednictvím obhájce, seznámit státního zástupce, tedy, zda státní zástupce s takto navrženou částku souhlasí pro uzavření případu. „Ale nejedná se o žádné licitování o těchto prostředcích, ale o jasný návrh ze strany obviněného nebo podezřelého a o akceptaci nebo neakceptaci ze strany státního zastupitelství,“ řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ skupiny podezřelé z korupce dozoruje.

Částka pro oběti trestných činů, kterou podmíněného zastavení trestního stíhání, by podle trestního řádu měla být skládána na účet státního zastupitelství. Pokud obviněný dobrovolně složí další částku na nějakou nadaci, je to bráno jeden z projevů jeho lítosti.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

J. Švejk Havlův právní stát. 11:05 30.5.2015