Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havlín měl případy ovlivňovat za 200 tisíc, řekl u soudu svědek

Soudce Ondřej Havlín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ondřej Havlín | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

PRAHA Svědci u soudu se soudcem Ondřejem Havlínem podezřelým z korupce popsali systém přidělování případů státním zástupcům v Praze 2. Přidělování bylo podle obžaloby ovlivněno korupcí. Podle výpovědí ale bylo prioritou rovnoměrné vytížení státních zástupců, nebylo tedy běžné, že by si případy bral státní zástupce například podle své specializace nebo z jiných důvodů.

Při úterním hlavním líčení to uvedla náměstkyně obvodního státního zástupce Táňa Dočekalová. Odmítla, že by přidělila konkrétní případ konkrétnímu státnímu zástupci, že by ji ale někdo z kanceláře státního zastupitelství obešel, nemohla vyloučit. 

V případu soudce Havlína je obžalováno sedm lidí. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, který působil na státním zastupitelství v Praze 2, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Soudce Havlín a další obvinění podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

Ovlivnění případu mělo stát 200 tisíc

Fiala podle úterní výpovědi za Dočekalovou krátce před svým zatčením přišel kvůli přidělení jednoho konkrétního případu. „Poměrně příkře jsem ho odmítla, bylo to pro mě překvapující,“ uvedla Dočekalová. Důvodem, proč by státní zástupce mohl usilovat o přidělení konkrétního spisu, je to, že je v jeho pravomoci podmínečné zastavení trestního stíhání.

K soudu byl také předvolán Vojtěch Kocúr, jehož případ způsobení nehody pod vlivem alkoholu, podle obžaloby Havlín ovlivnit za 200 tisíc korun. Tato částka prý byla po 50 tisících rozdělena mezi Havlína, Borise Štefla, nadaci ve prospěch obětí trestných činů a státního zástupce Pavla Suchánka, který měl případ dozorovat. Suchánek ale mezi obžalovanými není a nebyl v kauze stíhán. Kocúr je nyní ve vězení za zpronevěru, která nesouvisí s případem soudce Havlína a odmítl u soudu vypovídat.

„Zastavení trestu umím bravurko“

U soudu vypovídala také mladá právnička, která se s Havlínem znala v době, kdy se připravovala na zkoušku z trestního práva. „Podmíněné zastavení trestu za chlast, to umím bravurko,“ říká mimo jiné v odposleších telefonátu mezi nimi Havlín.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován.

Výslechy svědků bude soud pokračovat i v dalších jednáních, která jsou naplánována minimálně do 2. července.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!