9. dubna 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stěhování spisu. Obžalovaný soudce Havlín nechce padnout do rukou exkolegů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Soudce Ondřej Havlín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ondřej Havlín | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

PRAHA  Bývalý soudce Ondřej Havlín, obžalovaný za braní úplatků nechce, aby o něm rozhodovali exkolegové z druhého pražského obvodu. Požádal proto o delegaci svého případu jinam a vrchní soud mu vyhověl. V únoru kauzu přidělil Okresnímu soudu v Kladně, který obžalobu aktuálně studuje. S Havlínem do soudní lavice usedne dalších šest lidí převážně z justice.

Vrchní soud v Praze o přesunutí případu rozhodl 11. února právě na Havlínův podnět. „Namítal, že na Praze 2 pracoval a zná to tam, že ho znají kolegové a mohli by být podjatí v pozitivním i negativním slova smyslu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jan Fořt.

Právě u druhého pražského obvodu Havlín rozhodoval o trestných činech v dopravě. Podle obžaloby v roli soudce bral úplatky za ovlivňování trestních věcí ve prospěch pachatelů. Pomohl jim tak třeba s navrácením řidičských průkazů odebraných kvůli řízení pod vlivem alkoholu.

Vrchní soud dal nakonec žalovanému soudci zapravdu a přesunul jeho kauzu k Okresnímu soudu v Kladně. „Soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 zatím o věci nerozhodovali a je zřejmé, že jejich případné rozhodnutí ve věci, ať by bylo jakékoliv, by mohlo vzbudit pochybnosti o jejich nestrannosti a stejně tak v případě odvolacího Městského soudu v Praze,“ vysvětlil mluvčí.

Podle Havlínova advokáta Michala Hráského případ kvůli možné podjatosti nemohl získat ani žádný z dalších pražských obvodů. „Soud jsme si bohužel nemohli určit, Kladno nám přidělil vrchní soud,“ upozornil. Změnu soudu kvituje i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Rozhodnutí soudu vnímám jako logický krok,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Kvůli obavám z podjatosti bývalých kolegů soudců se přesouvala jednání také například v kauze ústeckého krajského soudce Jiřího Berky, jehož za manipulace s konkurzy podniků nakonec poslal na 9 let do vězení soudce táborské pobočky krajského soudu v Českých Budějovicích. Litoměřického soudce Josefa Knotka zase kvůli korupci odsoudil na 5,5 roku Okresní soud v Jičíně.

Soudce Jiří Berka
Ladislav Jelínek.

Obžalobu na Havlína v lednu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 jako k věcně a místně příslušnému. Vedle Havlína se týká státního zástupce Františka Fialy, pražského advokáta Karla Matějky nebo koncipienta Borise Štefla. Zpovídat se budou z přijetí úplatku, podplacení a přečinů nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

Podle Hráského zatím termín hlavního líčení není nařízen. „Soudce teprve obžalobu studuje, má 35 stran,“ upřesnil. Havlín s Fialou už jsou kvůli obžalobě dočasně zbaveni funkce. Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce, komora výkon právní praxe nepozastavila.

  • 1Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz