Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlovy hry se mají číst v posteli

Česko

Havlovo filmové Odcházení mělo včera při projekci pro tisk první diváky. Do kin přijde 24. března

Užíval jsem si to, říká o natáčení s Havlem Josef Abrhám, který ve filmovém Odcházení hraje hlavní roli končícího kancléře Riegera.

* LN Zajímal jste se o Odcházení, když vyšlo tiskem, a napadlo vás, že byste v něm také mohl hrát?

Četl jsem ho, ale nabídka na hlavní roli v jeho zfilmované verzi mě velice překvapila. A hlavně jsem měl velkou obavu, jestli to zvládnu, nechtěl jsem Václava Havla zklamat. Přece jenom je to hodně složitý text. A člověk je uzlíček nervů, já z hrůzy bývám pak pilnější než ostatní. Mám to vyzkoušené z divadla, když jsem dělal těžké party a v přípravě něco vynechal, tak se mi to na jevišti vrátilo, zahrál jsem to jen pravděpodobně. Ono to taky jde, prostě se hraje pomalu, rychle, vesele, smutně, to je klíč k obecnému herectví, to nás naučili na DAMU. Ale pokud jde o skutečnou interpretaci, tak tam rozhodují milimetry.

* LN Pomohlo vám něco v přípravě na roli Riegera?

Václav Havel načetl v Brně celou hru sám. Já jsem si to hrozně rád poslechl, řekl jsem si, že se dozvím, co on si vlastně o tom myslí. A to mi docela pomohlo. Nehledě na to, že v jeho podání měl text svěží humor i téma. Bylo mi jasné, že já tam musím dostat to svoje, při zachování přesnosti a intenzity textu. A respektování jeho interpretačních nabídek. Někdy také chtěl velkou expresi a nadsázku. Hecoval mě a dával mi i návody podle konkrétních politiků. A taky jsem zjistil, že on sám je výborný herec a že dokáže leccos výtečně vystihnout.

* LN A byl hodně paličatý režisér?

Má své přesvědčení a vědomě jde do rizika, nebojí se ho. Vyslechne jiný názor, ale udělá si to stejně po svém. Je ale dobré ho hned pozorně poslouchat, protože on to vážně měl srovnané a přesně připravené. To bylo až vzácné, protože byl začátečník. Ve vteřině poznal, co chtěl, a jeli jsme dál. Musím říct, že mě to s ním vážně bavilo, užil jsem si, bylo to pro mě životní setkání.

* LN Kdy se odehrálo první setkání s Václavem Havlem jako autorem a co vás na něm přitahuje?

To byla Zahradní slavnost, na kterou se běhalo, byla to velká událost a první dotek absurdního divadla. Jako herec jsem se s ním poprvé setkal po roce 1990, když jsem hrál v Žebrácké opeře, která už při prvním uvedení v Počernicích vstoupila do dějin díky zásahu Veřejné bezpečnosti. Roli Macheatha mi nabídl Jiří Menzel, a tak jsem si doma zalezl, že si to konečně přečtu. A vážně jsem si to užíval. Havlovy hry se totiž mají číst v posteli, tam je pro ně nejlepší rozpoložení, protože je člověk v klidu. Nahlas jsem se smál a tetelil se z té báječné virtuozity, ze všech myšlenkových parádiček a také skvělých hereckých árií, kterých tam pro mě několik bylo.

***

* Rozhovor s Josefem Abrhámem čtěte v sobotních LN

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...