Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havránková nakonec vyhrála

Česko

Výhra farmářky Ludmily Havránkové může znamenat předzvěst pro další podobné případy. A teoreticky inspirovat protestující proti stavbám dálnic spojujících Moravu a Slezsko s okolím.

HRADEC KRÁLOVÉ / OLOMOUC Jedna z největších bariér nové plnohodnotné dálniční spojnice Moravy a Čech padla. Vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků, přes něž se dálnice D 11 a silnice R 35 napojí na Hradec Králové.

Pozemky totiž leží na dálnici D 11, ale současně na trase rozestavěné rychlostní silnice R 35, která má propojit Olomoucko s Prahou, Hradcem a Libercem. Společně obě silnice vytváří alternativní dálniční spojení Prahy s Moravou a zároveň ulehčí přetížené dálnici D 1.

Sporné parcely leží severně nad jejich křižovatkou; hlavního tahu Olomouc–Praha se tedy přímo nedotýkaly. Komplikovaly ale další stavbu obou silnic. Tahanice s Havránkovou totiž trvaly šestnáct let. Nakonec včera dosáhla svého – stát její pozemky nevyvlastní, ale s největší pravděpodobností vymění za náhradní parcely v okolí.

Potřebné listiny by měla společně se sestrou Jaroslavou Štrosovou podepsat do čtvrtka. „Nyní by již podpisu smluv nic bránit nemělo. Předpokládáme, že po jejich podpisu dojde k jejich plnění,“ tvrdí právní zástupce statkářky Pavel Černohous. Sama Havránková, vycvičená dlouholetým sporem, se zatím neodvažuje předčasně radovat. „Vím to zatím pouze od vás. Pokud by to znamenalo konec toho vleklého sporu, určitě bych si oddechla. Už jsem toho ale zažila tolik, že nad ničím nechci předčasně jásat,“ řekla LN Havránková.

Až budou smlouvy podepsány, může dálnice D 11 dorůst až do Hradce Králové. „Čeká nás jako první věc archeologický průzkum a následně výstavba. V tomto případě je možné zprovoznění na jaře 2012,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Situace kolem farmářky Havránkové a její sestry může být inspirací i pro další lidi, kteří vlastní pozemky na místě budoucích dálnic. Ministerstvo dopravy, respektive Ředitelství silnic a dálnic je totiž vykupuje postupně. A některé kraje zatím nemají jejich koridory ani přesně vytyčené.

Týká se to například dálnice Brno–Vídeň, Brno–Svitavy, Břeclav–Hulín, ale i dalších úseků. A problémy zaznamenává i sama R 35 – tam Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti soukromých zemědělců z Bohuňovic u Litomyšle a zrušil územní plán, právě pokud se týká trasy silnice. Muselo proto rozhodovat krajské zastupitelstvo při schvalování Zásad územního rozvoje Pardubického kraje – a nyní bude příprava pokračovat. Je otázka, jak se protestující zemědělci zachovají.

Podle neoficiálních informací délka řešení případu Havránkové inspirovala i některé aktivisty, kteří nesouhlasí s dalšími dálnicemi. Kupují si malé plochy půdy v místech, kudy by dálnice mohly vést.

***

CO JE R 35 Dohoda uvolní také nejdelší „erko“ Pozemky farmářky Ludmily Havránkové byly známy především kvůli blokádě propojení Hradce Králové na dálnici D 11. Má přes ně vést ale i další úsek nejdelšího tuzemského „erka“ – přibližně 260 kilometrů dlouhé rychlostní silnice R 35. Ta začíná u Olomouce (respektive u Lipníka nad Bečvou) a vede až k Mohelnici. Dále má kolem Litomyšle mířit k Hradci Králové. Tam se napojí na dálnici D 11, po níž budou moci auta odbočit k Praze, ale sama R 35 povede právě přes sporné pozemky a pak přes Jičín a Turnov k Liberci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!