Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hazard s cigaretou v posteli

Česko

Zabíjet může i rozpálená lampa, varují moravskoslezští hasiči

OSTRAVA Usnout s cigaretou v ústech či v ruce na pohovce nebo v posteli? V kombinaci s alkoholem téměř jistá smrt, varují moravskoslezští hasiči. A statistiky jim dávají za pravdu.

V ostravských Kunčičkách v prosinci sedmdesátiletá žena s cigaretou usnula na pohovce ve svém rodinném domku. Lůžko vzplanulo a žena skončila i přes rychlý zásah hasičů a záchranářů v nemocnici s těžkými popáleninami třetího stupně na osmdesáti procentech tělech. Ošetřena musela být i její sedmačtyřicetiletá dcera, která se nadýchala toxických zplodin. Pokud je totiž navíc postel z umělých materiálů, může její požár i při včasném zásahu lidem v bytě způsobit velké problémy.

Letos zahynulo vinou požárů v Moravskoslezském kraji čtyřiadvacet lidí. Loni to bylo dvacet, v předcházejících letech „jen“ dvanáct nebo třináct. A to ještě stále není konec roku. I když během Vánoc nezaznamenali hasiči na Ostravsku žádnou oběť nečekaného ohně, na řadě je ještě Silvestr. Maximální bdělost doporučují při manipulaci se svíčkami, ale také s cigaretami a alkoholem. Lidé, kteří po vypití alkoholu doma usnou se zapálenou cigaretou, v posledních dvou letech výrazně zaplňují statistiky hasičů.

Zatím poslední větší požár zaznamenali hasiči v ostravské Porubě 18. prosince. Devětaosmdesátiletý muž zemřel v důsledku požáru ve svém bytě, v osmém patře jedenáctipatrového paneláku. Jeho smrt zapříčinila s největší pravděpodobností úplná banalita. Protože muž špatně viděl, sundal ze stolní lampy stínidlo. Lampa pak spadla do křesla a rozžhavená žárovka ušák zapálila. Muže zabily zplodiny, které při požáru vznikají. To je podle předběžného šetření policie nejpravděpodobnější příčina mužovy smrti. Přivolaní hasiči uhasili oheň během několika minut. Škodu v bytě odhadli na sto tisíc korun.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela připojuje i další příčiny úmrtí na severní Moravě. Celkem čtyřikrát se jí stal sebevražedný úmysl, rovněž čtyřikrát zemřeli vinou požáru lidé v důsledku nejrůznějších dopravních nehod a nejméně dvakrát takto přišli o život neopatrní zloději kovů. Ovšem nejčastěji hoří v domácnostech a oběťmi požárů se stávají lidé starší padesáti let.

Život může zachránit i požární hlásič za pár stovek

Město Ostrava je spolu s FrýdeckoMísteckem nejčastějším dějištěm podobných tragédií v kraji. V obou těchto lokalitách napočítali letos hasiči kvůli požárům sedm mrtvých. Pět mrtvých evidují na Karvinsku, tři na Opavsku a dva na Novojičínsku. Lidé na Bruntálsku jsou buď dostatečně opatrní, nebo mají mimořádné štěstí. Letos tam vinou požárů nezemřel jediný člověk. Kromě velké opatrnosti při manipulaci s jakýmkoli ohněm a elektrickými předměty doporučují hasiči i další věc, která by mohla zbytečně zmařené životy zachránit. Pomoci může instalování čidel, jež hlásí požáry. Stejně tak doporučují vybavení domácností práškovými hasicími přístroji. „Náklady na pořízení takové manipulační techniky nepřesáhnou několik stovek korun, možnost rychlého uhašení se přitom mnohonásobně zvýší,“ konstatuje mluvčí moravskoslezských hasičů.

Ohroženi jsou hlavně starší lidé, umírají kvůli neopatrnosti

Protipožární výbava přitom může pomoci zejména nejohroženější skupině, jíž jsou starší lidé. Dokládá to i požár chatky v Malenovicích v Beskydech v minulém měsíci. V malé chatce, k níž ani nevedla cesta, a hasiči tak měli s jejím hašením komplikovanou práci, zemřel třiaosmdesátiletý muž z Frenštátu pod Radhoštěm. Hasiči už našli jen ohořelé tělo. Pravděpodobná příčina požáru je nevhodná manipulace s přímotopem. V září kvůli ohni zemřela ve svém rodinném domě v Bohumíně osmdesátiletá žena. Kromě úmrtí hasiči letos řešili i kuriózní případy. Osmdesát zákazníků a personálu museli evakuovat například v lednu z českotěšínského Teska. Tamní hlásiče totiž signalizovaly požár a prostory byly zakouřeny. Jak ale později vyšlo najevo, stalo se tak kvůli nastartovanému „čmoudícímu“ autobusu, jenž parkoval v těsné blízkosti objektu a jehož výfuk směřoval k požárním hlásičům.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...