Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Házíme přes okno kabát, rozdělujeme první moo, píše Dbalý o úplatku

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | foto: MAFRA - Robert Rambous

PRAHA Bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si svědomitě do diáře zapisoval, kolik mu kdo přinesl na úplatcích za cinklé zakázky. Jsou o tom přesvědčeni vyšetřovatelé, kteří ho stíhají kvůli dvěma tendrům. A v klíčovém dokumentu, jehož část získal server Lidovky.cz, se to úplatky jen hemží. Podle lékařovy advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové jde o pouhou fikci.

Jeden výraz se v Dbalého zápiscích vyskytuje opakovaně. Jedná se o anglické slovo “moo“, podle detektivů zkratku výrazu “moolah“, slangové označení peněz. Stejně jako si pečlivě zaznamenával, co se mu v práci a soukromém životě přihodilo, naneštěstí pro něj si stejně tak psal, kolik mu mělo přistát na úplatcích za zmanipulované tendry. A nebylo to málo. Jen za rok 2009 lze napočítat devět takových zmínek. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lékařova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová však zopakovala, že se jedná pouze podklady k chystané knize. “Klient používal při psaní různé výrazy, které by text ozvláštnily. Co znamená výraz moo mi neřekl, nebyl k tomu důvod. Já se ho na to neptala,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Dbalého poznámky občas působí jak z akčního filmu. Třeba když píše o tom, jak si koncem roku 2009 společně s dalšími dvěma obviněnými kvůli digitalizaci chorobopisů předával peníze získané z údajně cinklého tendru.

“2. 12. 2009 19:00 v Cannonu meet s Petrem Kutilem, Pavlem Kocourkem, Michalem (Toběrným) házíme přes okno kabát!!! a rozdělujeme první moo ze spodního polštáře digitalizace (Virmil) + hochům předávám apanáž za 11. - 12. 2009,“ napsal si tehdejší šéf Homolky.

Kutil šéfoval dceřinné firmě špitálu Holte Medical, pro níž dělal i Kocourek, bývalý úředník ministerstva zdravotnictví. Toběrný působil v nemocnici jako chirurg a Dbalého náměstek. Všichni se v dubnu 2009 domluvili na vzniku společnosti Virmil (virtuální milionáři), s jejímž podivuhodným názvem přišel právě tehdejší šéf Homolky, jak se ostatně chlubí v diáři.

Michal Toběrný na fotografii z roku 2002.

Michal Toběrný na fotografii z roku 2002.

Právě Virmil měl sloužit jako kanál pro peníze z úplatků a skupina kolem Dbalého inkasovala miliony korun. Jen u zakázky na digitalizaci podle kriminalistů způsobili škodu 57 milionů korun. Založili totiž firmu Disol, které lukrativní zakázku přiklepli. Disol zvítězil s nabídkou přes 140 milionů korun. Nicméně pak se ukázalo, že práci ve skutečnosti odvedla jiná firma, a to za 30 milionů korun.

V tom podle kriminalistů spočívá onen “polštář“, o kterém píše Dbalý. Disol nakonec od nemocnice vyinkasoval 150 milionů. Peníze poté přes několik dalších firem a soukromých účtů měly putovat až k obviněné skupině. 

Dbalý - diář

Konkrétně ke Dbalému se jeho podíl dostával postupně, alespoň si to tak poznamenal: “19.2. 2010 Kutil rozděluje moo (zbytek DP (dolního polštáře) poslední digitalizace a tonery), 30.6. 2010 8:30 Petr Kutil přináší moo za digi (900 K), 7.9. 2010 Petr Kutil (moo) - hlavně diskutujeme o dokončení digitalizace, 12.4. 2011 19:00 - 23:00: v kanceláři Koucourek, Kutil - moo, domluva o digi.“

Tehdejší šéf Homolky si však pečlivě zaznamenal sumu, která mu měla přistát i ze zakázky na nákup gama nože, kvůli níž je stíhán. Jeho s Toběrným podle obvinění uplatil manažer Jozef Kalavský. Ze sumy skoro 140 milionů jim tak měla přistát čtyři procenta. Dbalý si do deníku poznamenal, že pro svůj podíl si přijel do hotelu Mövenpick na pražském Smíchově.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

“16.12. 2009 v Mövenpicku (nejprve na parkovišti nad hotelem výběr, pak kafe v restauraci meet s ing. Kalavským z Transkontaktu - přináší 215 000 E za gamma nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M),“ neváhal si přepočítat. Den na to podle deníku běžel za Toběrným, aby mu předal jeho část. “17.12. 2009 Michalovi předávám za gamma polovinu (100 E),“ napsal.

Jak zjistily Lidové noviny, kriminalisté prověřují až 20 tendrů z éry Dbalého. Návod jim zřejmě dal opět sám, v diáři se totiž slovo „moo“ objevuje mnohem častěji než jen ve spojitosti s výše zmíněnými případy. Nasvědčoval by tomu i další Dbalého zápisek, podle něhož se mu jeho “moo“ složily ve velmi slušnou sumu. “7.5. 2009 8:00 (...) reviduji aktuální stav trezoru (reálně 35-38 M!!!!!!!),“ radoval se.  

Jenže podle Oboňové se policisté pouze točí v kruhu, protože veškeré informace čerpají z jen z diáře. “Neexistuje žádný jiný důkaz o tom, že by nějaký úplatek skutečně vzal. Není to tak, že by měli poznatek, že od někoho klient vzal úplatek a v jaké výši, a tohle posléze našli napsané v tom dokumentu, o kterém tvrdí, že je to jeho diář. Prostě já to vnímám tak, že poznatek o tom, že proběhla nějaká zakázka propojili policisté s tím, co zpracoval klient v jedné z několika verzí dokumentu. Žádná náhoda, pouze konstruování obvinění bez skutečných důkazů, tak to prozatím hodnotím já,“ uvedla Dbalého advokátka na adresu detektivů.

Server Lidovky.cz kontaktoval i obhájce Kutila Vlastimila Rampulu a Toběrného Romana Lamku. První nereagoval, druhý se odmítl vyjádřit s tím, že klient odjel na dovolenou. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.