Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Heger dostal za zvládnutí krize cenu od pacientů

Česko

  18:34
PRAHA - Unie pacientů udělila zvláštní cenu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) za to, jak zvládl situaci ve zdravotnictví kvůli hrozícímu odchodu doktorů.

Leoš Heger dostal cenu od Unie pacientů ČR foto: ČTK

Ve třetím ročníku ankety Lékař roku hlasovalo přes 70.000 lidí. Slavnostní vyhlášení výsledků se odehrálo v Praze v Nové scéně Národního divadla. Pacienti svým hlasováním rozhodli o tom, že praktickým lékařem roku se stala Magda Halamová ze Šumperka. Lékařem u lůžka zvolili Marka Miškeje z oddělení chirurgie páteře karvinské hornické nemocnice. Specialistou roku se stal Lubomír Zelenka z ortopedie, traumatologie a rekonstrukční chirurgie pražské vojenské nemocnice.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Odborníci pak za přínos k pokroku v medicíně přiřkli Jesseniovu cenu přednostovi oční kliniky Gemini Pavlu Stodůlkovi. Hippokratovu cenu za lidskost dostal vedoucí lékař libereckého střediska komplexní terapie psychosomatických poruch Vladislav Chvála. Nominovala ho Chrastava za rychlou pomoc při živelní katastrofě. Ocenění za celoživotní přínos v medicíně si vysloužil dlouholetý předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Blahoš, který založil a vede první osteocentrum v Česku. To se věnuje léčbě kostních onemocnění.

Anketa

Zvládl ministr Leoš Heger krizi ve zdravotnictví?

Ano 192
Ne 76
To se teprve ukáže 195"Letošní ročník se setkal s velkým zájmem. Jsme příjemně překvapeni vysokým počtem hlasujících," uvedl předseda Unie pacientů ČR Jiří  Hlaveš. Heger si podle něj zvláštní ocenění vysloužil "zejména za postoj a následné vyřešení velice komplikované situace v souvislosti s protestní akcí Lékařského odborového klubu".

Kritika od Svazu Pacientů ČR
Hegerovo ocenění kritizovala další pacientská organizace - Svaz pacientů ČR. Staví se proti ministrovým záměrům a jeho reformě. "Návrh na udělení ceny ministru Hegerovi jako nejlepšímu lékaři v roce 2010 mi skutečně vyrazil dech," sdělila viceprezidentka svazu pacientů a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle ní jsou v unii pacientů "strůjci návrhu klystýrové léčby českého zdravotnictví po vzoru Dr. Grünsteina z dobrého vojáka Švejka", takže prý cenu nemohli ani nikomu jinému než Hegerovi dát.

Děkujeme, odcházíme..

Martin Engel a Leoš Heger.Lékařské odbory odstartovaly svůj protest Děkujeme, odcházíme loni. Žádaly změny ve vzdělávání, zlepšení pracovních podmínek a zvýšení platů o 8000 až 12.000 korun měsíčně podle vzdělání a praxe. Výpověď z práce kvůli tomu podalo 3800 z asi 18.000 nemocničních doktorů. Od března tak hrozilo omezení péče a někde i uzavření oddělení nemocnic. Kraje začaly chystat krizové scénáře. Párkrát se sešla Bezpečnostní rada státu. Maraton vyjednávání s odbory trval několik týdnů. Hegerovi se nakonec s předáky podařilo najít kompromis a podepsat memorandum. Doktorům od března stouply platy o 5000 až 8000 korun.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat