Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli IZIP padlo trestní oznámení. Heger: Zmizelo přes 450 milionů

Česko

  13:08aktualizováno  15:47
PRAHA - V projektu zdravotních knížek IZIP se Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ztratilo přes 450 milionů korun. Oznámil to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle něhož už jeho úřad kvůli podezření na spáchání trestného činu informoval Nejvyšší státní zastupitelství.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. foto: ČTK

"Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že je důvodné podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou přesahující 450 milionů korun," vyčíslil Heger.

ČTĚTE TAKÉ:


Zjištěné informace a detaily vyšetřování již ministr zaslal žalobcům. "O celé záležitosti jsem informoval i pana premiéra Nečase i paní místopředsedkyni vlády a předsedkyni vládního výboru pro boj proti korupci Karolínu Peake," příblížil Heger.

Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ministr nepodal bližší informace k případu, nemohl ani odpovídat na novinářské dotazy.  "Nechci se blíže vyjadřovat k otázkám, jaké konkrétní trestné činy byly spáchány a komplikovat práci vyšetřovatelů," vysvětlil ministr.

Kontrola ve VZP, která začala 20. června, podle něj dále pokračuje. Heger navíc nevyloučil, že objeví další problémy. "Pokud by vyšly najevo skutečnosti, které by budily další podezření ze zpáchání trestných činů, budeme o tom opětovně informovat orgány činné v trestním řízení," předeslal.

VZP: Nic nemůžeme komentovat

"Dnešní vystoupení pana ministra považujeme zejména ve smyslu mediálním za velmi nestandardní. S průběžnými výsledky kontroly VZP seznámena nebyla a vzhledem k tomu, že nevíme, jaké informace postoupilo ministerstvo státnímu zastupitelství, nemůžeme záležitost více komentovat," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

Člen správní rady VZP za ČSSD Michal Sojka se brání, že ani správní rada nedostala o zjištěních kontroly žádné informace, přestože minulý týden zasedala. Také on označil Hegerův postup za nestandardní a jeho dnešní brífink za divadlo, které má sloužit k odvolání ředitele VZP Pavla Horáka.

Na ředitele VZP prý chce Heger shodit vinu za svůj postoj k IZIP, když souhlasil, aby VZP nakoupila další akcie IZIP a poté na jeho pokyn správní rada rozhodla, že smlouvy s IZIP vypoví. "Ministerstvo nás dostalo na pokraj arbitráže se švýcarskou firmou, najednou se bere jako překvapení, že IZIP byl nevýhodný," řekl Sojka.

IZIP stál dvě miliardy

VZP dala za deset let do projektu, který nefunguje, téměř dvě miliardy korun. Ministr zdravotnictví Heger už dříve řekl, že nejprve chce vyřešit ukončení smluv s IZIP, teprve pak se bude zabývat případnou odpovědností ředitele Horáka a dalších lidí.

Smlouvy se společností IZIP, která pro VZP elektronické zdravotní knížky zajišťuje, skončí 31. prosince. Na jejich vypovězení se dohodl Heger s premiérem Petrem Nečasem (ODS), rozhodnutí o tom vydala správní rada VZP a za úkol to dostal ředitel Horák. Menšinový vlastník akcií, kterým je švýcarská společnost eHI eHealth International, se ale snaží rozhodnutí VZP ještě zvrátit.

IZIP se domáhá od ministerstva po vypovězení smluv na provozování systému elektronických zdravotních knížek 27,5 milionu korun. Jde prý o zmařenou investici, kterou firma vložila do mezinárodního projektu epSOS.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...