3. září 2012 13:08, aktualizováno  15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli IZIP padlo trestní oznámení. Heger: Zmizelo přes 450 milionů

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: ČTK

PRAHA V projektu zdravotních knížek IZIP se Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ztratilo přes 450 milionů korun. Oznámil to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), podle něhož už jeho úřad kvůli podezření na spáchání trestného činu informoval Nejvyšší státní zastupitelství.

"Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že je důvodné podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou přesahující 450 milionů korun," vyčíslil Heger.

ČTĚTE TAKÉ:


Zjištěné informace a detaily vyšetřování již ministr zaslal žalobcům. "O celé záležitosti jsem informoval i pana premiéra Nečase i paní místopředsedkyni vlády a předsedkyni vládního výboru pro boj proti korupci Karolínu Peake," příblížil Heger.

Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ministr nepodal bližší informace k případu, nemohl ani odpovídat na novinářské dotazy.  "Nechci se blíže vyjadřovat k otázkám, jaké konkrétní trestné činy byly spáchány a komplikovat práci vyšetřovatelů," vysvětlil ministr.

Kontrola ve VZP, která začala 20. června, podle něj dále pokračuje. Heger navíc nevyloučil, že objeví další problémy. "Pokud by vyšly najevo skutečnosti, které by budily další podezření ze zpáchání trestných činů, budeme o tom opětovně informovat orgány činné v trestním řízení," předeslal.

VZP: Nic nemůžeme komentovat

"Dnešní vystoupení pana ministra považujeme zejména ve smyslu mediálním za velmi nestandardní. S průběžnými výsledky kontroly VZP seznámena nebyla a vzhledem k tomu, že nevíme, jaké informace postoupilo ministerstvo státnímu zastupitelství, nemůžeme záležitost více komentovat," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

Člen správní rady VZP za ČSSD Michal Sojka se brání, že ani správní rada nedostala o zjištěních kontroly žádné informace, přestože minulý týden zasedala. Také on označil Hegerův postup za nestandardní a jeho dnešní brífink za divadlo, které má sloužit k odvolání ředitele VZP Pavla Horáka.

Na ředitele VZP prý chce Heger shodit vinu za svůj postoj k IZIP, když souhlasil, aby VZP nakoupila další akcie IZIP a poté na jeho pokyn správní rada rozhodla, že smlouvy s IZIP vypoví. "Ministerstvo nás dostalo na pokraj arbitráže se švýcarskou firmou, najednou se bere jako překvapení, že IZIP byl nevýhodný," řekl Sojka.

IZIP stál dvě miliardy

VZP dala za deset let do projektu, který nefunguje, téměř dvě miliardy korun. Ministr zdravotnictví Heger už dříve řekl, že nejprve chce vyřešit ukončení smluv s IZIP, teprve pak se bude zabývat případnou odpovědností ředitele Horáka a dalších lidí.

Smlouvy se společností IZIP, která pro VZP elektronické zdravotní knížky zajišťuje, skončí 31. prosince. Na jejich vypovězení se dohodl Heger s premiérem Petrem Nečasem (ODS), rozhodnutí o tom vydala správní rada VZP a za úkol to dostal ředitel Horák. Menšinový vlastník akcií, kterým je švýcarská společnost eHI eHealth International, se ale snaží rozhodnutí VZP ještě zvrátit.

IZIP se domáhá od ministerstva po vypovězení smluv na provozování systému elektronických zdravotních knížek 27,5 milionu korun. Jde prý o zmařenou investici, kterou firma vložila do mezinárodního projektu epSOS.

ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.