10. listopadu 2011 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger odbory nepřesvědčil, protesty vypuknou dnes

Leoš Heger a Milan Kubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger a Milan Kubek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Protesty budou. Zdravotnické a lékařské odbory se včera nedohodly se šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09) na zvýšení platů. Dnes proto vypuknou protestní happeningy v krajských městech. S akcí odborářům stejně jako při kampani Děkujeme, odcházíme pomáhá profesionální PR agentura.

„Jednání s panem ministrem nás velmi zklamalo. Zvýšení platů není ničím garantované, ani změnou nařízení vlády, ani tím, že by nemocnicím přidal finance v úhradové vyhlášce,“ řekla LN předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. „Neshodli jsme se vůbec na ničem. Naše akce proto běží dál,“ podotkla.

Odboráři chtějí, aby se všem pracovníkům ve zdravotnictví od ledna zvedly platy o desetinu. Podle nich jim to ministr přislíbil v memorandu, které podepsal po zimní protestní akci.

Hádka o procenta

V roce 2012 se mají lékařům a dalším zdravotnickým pracovníkům podle dříve podepsaného memoranda zvednout platy o desetinu.

Úřad jim chce přidat o 6,25 % od ledna, a pokud to ekonomická situace dovolí, o dalších 3,75 % jim zvýší platy od pololetí.

S tím odbory nesouhlasí. Deset procent chtějí od začátku roku.

Úřad však upozorňuje na to, že v memorandu nic o začátku roku není, a přidá jim od ledna jen o 6,25 procenta, na deset to dorovná až od pololetí, pokud to dovolí hospodářská situace.

„Požadovali jsme, aby se platy zvedly všem pracovníkům ve zdravotnictví, nejen přímo zdravotníkům, ale třeba i vrátným v nemocnicích, což pan ministr vůbec neakceptoval,“ upozornila po včerejším jednání s ministrem Žitníková.

Odboráři proto nyní spouštějí protestní happeningy, které budou putovat po jednotlivých krajských městech. Na náměstích budou pochodovat zástupci krajských lékařů či zdravotních sester. Nebude se však jednat o masové protesty.

„Teď nic gradovat nebude. Budeme se ale muset důkladně připravit. Je vidět, že si vláda ani ze svého písemného závazku nic nedělá. Situace je naprosto zoufalá,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Není vyloučeno, že později odbory spustí razantnější formu protestů.

Pro zorganizování kampaně zaměstnaly stejně jako při zimní akci PR agenturu. Odboráři odmítají prozradit, kolik za její služby platí. Proslýchalo se, že v zimě to bylo v řádu milionů korun.

„Současná kampaň bude mít komornější charakter, rozhodně se to nedá srovnávat v případě nákladů s akcí Děkujeme, odcházíme,“ řekl LN ředitel Ewing PR agentury Jiří Hrabovský.

Najdete na Lidovky.cz