16. října 2012 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger kritizuje Kalouska: Postup v kauze CASA straně uškodil

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA TOP 09 se pře o důvody volební porážky. Jinak zdrženlivý ministr zdravotnictví Leoš Heger se pustil do vedení strany, za víkendový neúspěch podle něj nemohou pouze nepopulární reformy, ale i přístup partaje ke korupčním kauzám v čele s nákupem letounů CASA. Podle místopředsedy Miroslava Kalouska jeho spolustraník podlehl mediální realitě.

Hegerovi vadí postoj TOP 09 ke stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu letounů CASA, příklad by si podle něj měla vzít z reakce ČSSD na zadržení poslance Davida Ratha. "Když se to objevilo venku, tak do pár hodin se pan předseda Sobotka od Ratha distancoval a jeho chování razantně odsoudil. U veřejnosti mu to strašně pomohlo," řekl Heger v rozhovoru pro úterní Lidové noviny.

ČTĚTE TAKÉ:


Kauza Parkanové se naproti tomu natahovala, čímž snížila důvěru ve vládní strany. "Nemá se říkat, že se něco neoprávněně vyšetřuje. Že to vyšetřování je nesprávné. To prostě nepatří k seriózním postupům. Nemá se říkat, že policisté a žalobci jednají špatně. To všechno jitří atmosféru a vyvolává naštvanost," naráží Heger na chování ministra financí Miroslava Kalouska, který vyšetřování policie označil za policejní zvůli a útok na demokracii.

Kalousek: Trvám na svém, je to zvůle

Kalousek nicméně Hegerovi vzkazuje, že trvá na svém. "Kdybych byl ministr zdravotnictví, možná bych měl stejný názor, v tomto smyslu pana ministra Hegera chápu. Já jsem ale ministr financí, což je ministerstvo garantující zákon o majetku státu a oceňování majetku. A proto vím, že vyšetřovatel se dopustil naprosto svévolného a nepravdivého výkladu těchto zákonů," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Zároveň ale připouští, že postoj ke kauze CASA TOP 09 a vládní strany poškodil. "Pravdu nicméně musíte říkat i za cenu, že za ní zaplatíte. Ze strany vyšetřovatele se jednalo o zvůli a na tom trvám. Je to obhajoba zákona, ne Vlasty Parkanové," myslí si Kalousek. 

Hegerova slova jako snahu oslabit svoji pozici nevnímá. "On tomu skutečně věří, protože v této věci podlehl více virtuální realitě než realitě," komentoval Kalousek slova kolegy.

Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně Parkanové k trestnímu stíhání. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun. Kalousek se své stranické kolegyně od počátku kauzy zastává. Podle jeho názoru k nákupu speciálního armádního materiálu není třeba zvláštních posudků.

ogoOndřej Golis

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.