Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Heger kritizuje Kalouska: Postup v kauze CASA straně uškodil

Česko

  16:13
PRAHA - TOP 09 se pře o důvody volební porážky. Jinak zdrženlivý ministr zdravotnictví Leoš Heger se pustil do vedení strany, za víkendový neúspěch podle něj nemohou pouze nepopulární reformy, ale i přístup partaje ke korupčním kauzám v čele s nákupem letounů CASA. Podle místopředsedy Miroslava Kalouska jeho spolustraník podlehl mediální realitě.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger foto: ČTK

Hegerovi vadí postoj TOP 09 ke stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu letounů CASA, příklad by si podle něj měla vzít z reakce ČSSD na zadržení poslance Davida Ratha. "Když se to objevilo venku, tak do pár hodin se pan předseda Sobotka od Ratha distancoval a jeho chování razantně odsoudil. U veřejnosti mu to strašně pomohlo," řekl Heger v rozhovoru pro úterní Lidové noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

Kauza Parkanové se naproti tomu natahovala, čímž snížila důvěru ve vládní strany. "Nemá se říkat, že se něco neoprávněně vyšetřuje. Že to vyšetřování je nesprávné. To prostě nepatří k seriózním postupům. Nemá se říkat, že policisté a žalobci jednají špatně. To všechno jitří atmosféru a vyvolává naštvanost," naráží Heger na chování ministra financí Miroslava Kalouska, který vyšetřování policie označil za policejní zvůli a útok na demokracii.

Kalousek: Trvám na svém, je to zvůle

Kalousek nicméně Hegerovi vzkazuje, že trvá na svém. "Kdybych byl ministr zdravotnictví, možná bych měl stejný názor, v tomto smyslu pana ministra Hegera chápu. Já jsem ale ministr financí, což je ministerstvo garantující zákon o majetku státu a oceňování majetku. A proto vím, že vyšetřovatel se dopustil naprosto svévolného a nepravdivého výkladu těchto zákonů," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Zároveň ale připouští, že postoj ke kauze CASA TOP 09 a vládní strany poškodil. "Pravdu nicméně musíte říkat i za cenu, že za ní zaplatíte. Ze strany vyšetřovatele se jednalo o zvůli a na tom trvám. Je to obhajoba zákona, ne Vlasty Parkanové," myslí si Kalousek. 

Hegerova slova jako snahu oslabit svoji pozici nevnímá. "On tomu skutečně věří, protože v této věci podlehl více virtuální realitě než realitě," komentoval Kalousek slova kolegy.

Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně Parkanové k trestnímu stíhání. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun. Kalousek se své stranické kolegyně od počátku kauzy zastává. Podle jeho názoru k nákupu speciálního armádního materiálu není třeba zvláštních posudků.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat