Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger kritizuje Kalouska: Postup v kauze CASA straně uškodil

Ministr zdravotnictví Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA TOP 09 se pře o důvody volební porážky. Jinak zdrženlivý ministr zdravotnictví Leoš Heger se pustil do vedení strany, za víkendový neúspěch podle něj nemohou pouze nepopulární reformy, ale i přístup partaje ke korupčním kauzám v čele s nákupem letounů CASA. Podle místopředsedy Miroslava Kalouska jeho spolustraník podlehl mediální realitě.

Hegerovi vadí postoj TOP 09 ke stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli nákupu letounů CASA, příklad by si podle něj měla vzít z reakce ČSSD na zadržení poslance Davida Ratha. "Když se to objevilo venku, tak do pár hodin se pan předseda Sobotka od Ratha distancoval a jeho chování razantně odsoudil. U veřejnosti mu to strašně pomohlo," řekl Heger v rozhovoru pro úterní Lidové noviny.

ČTĚTE TAKÉ:


Kauza Parkanové se naproti tomu natahovala, čímž snížila důvěru ve vládní strany. "Nemá se říkat, že se něco neoprávněně vyšetřuje. Že to vyšetřování je nesprávné. To prostě nepatří k seriózním postupům. Nemá se říkat, že policisté a žalobci jednají špatně. To všechno jitří atmosféru a vyvolává naštvanost," naráží Heger na chování ministra financí Miroslava Kalouska, který vyšetřování policie označil za policejní zvůli a útok na demokracii.

Kalousek: Trvám na svém, je to zvůle

Kalousek nicméně Hegerovi vzkazuje, že trvá na svém. "Kdybych byl ministr zdravotnictví, možná bych měl stejný názor, v tomto smyslu pana ministra Hegera chápu. Já jsem ale ministr financí, což je ministerstvo garantující zákon o majetku státu a oceňování majetku. A proto vím, že vyšetřovatel se dopustil naprosto svévolného a nepravdivého výkladu těchto zákonů," řekl Kalousek serveru Lidovky.cz.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Zároveň ale připouští, že postoj ke kauze CASA TOP 09 a vládní strany poškodil. "Pravdu nicméně musíte říkat i za cenu, že za ní zaplatíte. Ze strany vyšetřovatele se jednalo o zvůli a na tom trvám. Je to obhajoba zákona, ne Vlasty Parkanové," myslí si Kalousek. 

Hegerova slova jako snahu oslabit svoji pozici nevnímá. "On tomu skutečně věří, protože v této věci podlehl více virtuální realitě než realitě," komentoval Kalousek slova kolegy.

Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně Parkanové k trestnímu stíhání. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun. Kalousek se své stranické kolegyně od počátku kauzy zastává. Podle jeho názoru k nákupu speciálního armádního materiálu není třeba zvláštních posudků.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!