Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. února 2014 15:37, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtman a poslanec Hašek kličkuje, poběží mu dál dva milionové roční platy

Dva roční platy Michala Haška. Poslanecký (1 081 200 Kč) a hejtmanský (1 065 672 Kč).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dva roční platy Michala Haška. Poslanecký (1 081 200 Kč) a hejtmanský (1 065 672 Kč). | foto: Lidovky.cz

PRAHA Čtveřice hejtmanů sociální demokracie, kteří jsou zároveň poslanci, předloží do konce března návrh zákona o klouzavém mandátu a "komplexním řešení" souběhu funkcí. Jak naloží s vlastním souběhem dvojice funkcí, se rozhodou až 26. dubna.

Využijí tedy zcela šestiměsíční lhůtu, kterou jim dalo usnesení sociálnědemokratického ústředního výkonného výboru.

"Budeme hlasovat pro důvěru koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky," začal na dnešní tiskové konferenci hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek citovat ze společného prohlášení. "Vnímáme současnou diskusi o souběhu funkcí a platů jako výzvu a předložíme celospolečenské i koaliční diskuzi do konce března návrh zákona o takzvaném klouzavém mandátu a o komplexním řešení souběhu veřejných funkcí a platů," nechal se slyšet dále.

Dva roční platy Michala Haška. Poslanecký (1 081 200 Kč) a hejtmanský (1 065 672 Kč).

Dva roční platy Michala Haška. Poslanecký (1 081 200 Kč) a hejtmanský (1 065 672 Kč).

Jihomoravský hejtman Michal Hašek vyjádřil přesvědčení, že klouzavý mandát je věc, která bez problémů funguje v jiných státech Evropské unie, například na Slovensku. "Náš návrh zákona se bude týkat jak Parlamentu, krajů, tak komunálu, to znamená měst a obcí," ukázal na širší záběr návrhu, který má být předložen v souladu s pravidly ČSSD i koaliční smlouvou.

Poslanecký plat dáme potřebným, slibují

Běhounek, kterého vedle Haška na tiskovou konferenci doprovodili také jihočeský hejtman Jiří Zimola a karlovarský Josef Novotný, také připomněl, že každý ze čtveřice věnuje plat poslance na charitativní či jiné veřejně prospěšné účely. Hašek zároveň zdůraznil volební podporu, které se hejtmanům v podzimním parlamentním hlasování dostalo.

Zákon souběh funkcí nezakazuje, vnitrostranickým usnesením ale členové ČSSD vyzvali hejtmany k tomu, aby se jedné funkce do šesti měsíců od voleb vzdali. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka opakovaně vyjádřil očekávání, že hejtmani dodrží stranické usnesení ke kumulaci funkcí a "neporuší slovo dané voličům sociální demokracie před volbami".

Externí obrázek

Michal Hašek. Poslanec a hejtman v jedné osobě

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...