Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náhradník hejtmana Chovance? Politruk z komunistické armády

Václav Šlajs, ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Šlajs, ČSSD | foto: MAFRA Ladislav Němec

PRAHA/PLZEŇ Milan Chovanec, který se v dresu ČSSD probojoval do sněmovny oznámil, že složí funkci hejtmana. Donutila ho k tomu dohoda uvnitř strany, podle níž nelze být vládcem v kraji a současně poslanecem. Už teď se spekuluje, kdo ho v hejtmanském křesle vystřídá. A nejhlasitěji se mluví o Václavu Šlajsovi, náčelníkovi politického oddělení a dlouholetému důstojníkovi komunistické armády.

Sám Chovanec, místopředseda ČSSD a jeden z mužů, kteří navštívili prezidenta na utajované schůzce v Lánech, ho označil jako favorita. Krátce po volbách doporučil svého prvního náměstka Václava Šlajse, který má v Plzeňském kraji na starosti finance.

O tom, že by povýšil, se však Šlajs zatím zdráhá mluvit. "Uvnitř naší strany jsme to ještě neřešili. Bude o tom rozhodovat vedení krajské organizace, jejíž je Chovanec předsedou. Až dozraje čas, budeme se tím zabývat," řekl Šlajs serveru Lidovky.cz. Dodal, že pokud by ale takovou nabídku dostal, pravděpodobně by ji přijal.

Už teď se však objevují hlasy, které případný Šlajsův vstup do hejtmanské kanceláře kritizují. Opoziční ODS třeba poukazuje na to, že je Šlajs absolventem Vysoké školy politické Ústředního výboru KSČ, na níž získal titul RSDr. Získal ho jako dlouholetý důstojník československé lidové armády v době normalizace - pro zajímavost, studia ukončil v roce 1989. Před jméno si jej však nepíše.

Šlajs? Nepřijatelné

Kdo je Václav Šlajs?

Václav Šlajs, ČSSD
  • *7. srpen 1952 Plzeň
  • ženatý, dvě dcery
  • Střední průmyslová škola stavební 1967-71, Vysoká škola politická 1985-89, Nadstavbové studium sociologie 1991-93
  • dvacet let (1973-93) působil jako voják z povolání u ČSLA
  • první náměstek plzeňského hejtmana, v minulosti dvakrát poslanec za ČSSD
  • V letech 1993–1999 jej zaměstnával podnik Armabeton, v letech 1990-2000 zastával manažerskou pozici v Regionální rozvojové agentuře.
  • Před rokem 1989 byl členem KSČ. V roce 1993 vstoupil do ČSSD

"My určitě nepodpoříme pana Šlajse. Už z dřívějších komentářů krajských zastupitelů ODS je zjevné, že jsme vždycky měli problém s jeho minulostí," kritizuje nominaci krajský zastupitel a lídr plzeňské ODS Jiří Pospíšil. "Možná je pan Šlajs zdánlivě logickým nástupcem v čele kraje po odchodu pana Chovance, pro nás je ale těžko přijatelný právě proto, že by tak dlouho aktivní v komunistické armádě," vysvětluje Pospíšil. Vedle toho si ani nemyslíme, že by byl příliš odpovědný ve své funkci náměstka odpovědného za rozpočet kraje," řekl bývalý ministr spravedlnosti a poslanec za ODS Jiří Pospíšil.

Proti Šlajsovi vystoupil také Petr Marek, který koordinuje protikomunistické aktivity pod hlavičkou BEZ komunistů.cz, které pořádá i řetězovou hladovku na protest proti účasti komunistů v krajských vládách. "To se nám hrubě nelíbí. Byl to právě Šlajs, kdo napsal článek, ve kterém v podstatě kritizoval Američany za to, že bombardovali Škodovku. Tím se v podstatě přihlásil k obhajobě Třetí říše," připomíná politikův článek z roku 2009 pro Právo. I proto je podle Marka je zcela absurdní, aby Šlajs stal hejtmanem. "Jeho text potvrzuje blízkost komunismu a nacismu v jejich argumentaci," dodal Marek.

"Pro mě tento soudruh zůstane připomínkou na vojnu v roce 1983 jako kapitán Šlajs, předseda organizace KSČ VÚ 9672 - tankového pluku plzeňské divize," vzpomíná na Šlajse například blogger Václav Kareš. Ten také upozornil na to, že byl poté povýšen na náčelníka politického oddělení divize, tedy takzvaného politruka. Kromě toho byl Šlajs členem předlistopadové KSČ. "Přestaňtě. Mě toto teď naprosto netrápí, o mě se teď vůbec nejedná. Přestaňte tohle zase znovu vymýšlet," reagoval Šlajs na dotaz serveru Lidovky.cz k jeho komunistické minulosti.

Sběratel funkcí

Šlajs na sebe upozornil v minulosti mimo jiné i tím, že musel odrážet kritiku za kumulování funkcí. Byl zároveň poslancem, radním a předsedou představenstva Dopravního podniku v Plzni. Krajská opozice ho nakonec loni donutila opustit poslaneckou lavici, do níž se dostal jako náhradník poté, co byla Milada Emmerová zvolena do Senátu. Sám totiž při volbách 2010 vyhořel, když ho lidé takzvaně vykroužkovali.

Podobná kritika, jaké čelí Šlajs, dopadá i na hlavu náměstka hejtmana v Karlovarském kraji Václava Sloupa z KSČM. Ukázalo se totiž, že politik, který má v kraji na starosti školství, působil jako politruk u pohraničníků, tedy u elitní jednotky komunistické armády. Sloup ustál však několik hlasování o odvolání, jež vyvolala opozice. Na Karlovarsku se totiž ustálila koalice ČSSD a KSČM, která ho ve funkci vždy podpořila. Podobná vlna protestů se zvedla i proti komunistce Vítězslavě Baborové na jihu Čech. Tam sociální demokraté po krajských volbách také začali spolupracovat s KSČM a Baborové hejtman Jiří Zimola (ČSSD) svěřil rovněž místo radní pro školství. Baborová nakonec nevydržela protesty pořádané studenty a rezignovala.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!