10. listopadu 2016 9:55, aktualizováno  13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtmanem Moravskoslezského kraje byl zvolen rektor Ivo Vondrák

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 3Diskuse
Ivo Vondrák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Vondrák. | foto: ČTK

OSTRAVA Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje byl na čtvrtečním ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava(VŠB-TUO) Ivo Vondrák (za ANO), který neměl protikandidáta. Hlasovalo pro něj 36 z 65 zastupitelů. Kraj povede koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít v pětašedesátiletém zastupitelstvu převahu 36 hlasů.

Sociální demokraté navrhli, aby volba nového vedení byla provedena tajným hlasováním. Na tomto postupu se ale zastupitelé nedohodli, a hlasování tak bylo veřejné. ČSSD oznámila, že s ohledem na skutečnost, že se plně neztotožňuje s personálním obsazením rady kraje, zdrží se při volbě nového vedení hlasování.

Když Vondrák přebíral hejtmanský řetěz, řekl, že podobný symbol funkce měl i na akademické půdě. „V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát coby rektora univerzity. Musím říct, že jsem si vždy tohoto velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti,“ řekl po svém zvolení Vondrák. Dodal, že věří v týmovou práci, přesto, že v zastupitelstvu sedí zástupci různých stran s různými názory.

Když Vondrák přebíral hejtmanský řetěz, řekl, že podobný symbol funkce měl i na akademické půdě. „V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát coby rektora univerzity. Musím říct, že jsem si vždy tohoto velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti,“ řekl po svém zvolení Vondrák. Dodal, že věří v týmovou práci, přesto, že v zastupitelstvu sedí zástupci různých stran s různými názory.

Vondrák připustil, že byl nervózní. „Myslím si ale, že to probíhalo podle mého názoru, jak jsme se dohodli a to je pro mě důležitý signál, že ta koalice je pevná,“ míní Vondrák. Uvedl, že zatím neplánuje nějaké audity ani personální změny. „Myslím si, že úřad funguje profesionálně,“ řekl Vondrák.

Bývalý hejtman Miroslav Novák (ČSSD) uvedl, že sociální demokraté chtějí být konstruktivní a věcnou opozicí. „Nevím, jaké jsou priority koalice, nevím, jaký předloží rozpočet, uvidíme,“ podotkl Novák.

V jedenáctičlenné radě připadne vítěznému hnutí ANO šest míst, lidovcům tři a ODS v ní bude mít dva zástupce. Hejtman bude mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Prvním náměstkem bude ředitel Charity ČR Lukáš Curylo (KDU-ČSL), který povede resort kultury a památkové péče. Za lidovce bude náměstkem rovněž Jiří Navrátil, místostarosta Mořkova na Novojičínsku, který se bude starat oblast sociálních věcí.

Za ANO budou náměstky Jaroslav Kania, který je kvestorem Slezské univerzity v Opavě a povede finance, majetek a investice, dále místostarosta Krnova na Bruntálsku Jan Krkoška, který bude dohlížet na regionální rozvoj, turistický ruch, evropské fondy a operační programy. Lékař Martin Gebauer je náměstkem pro zdravotnictví a podnikatelka ve stavebnictví a strojírenství Jarmila Uvírová bude spravovat životní prostředí a zemědělství. Za ODS bude náměstkem místostarosta Českého Těšína na Karvinsku Stanislav Folwarczny, který povede resort školství a sportu a místostarosta Klimkovic Jakub Unucka, který se stal náměstkem pro chytrý region a dopravu. Dalšími členy rady pak budou podnikatelka v gastronomii Radomíra Vlčková (ANO) a starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL).

Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku.

V novém zastupitelstvu má ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích má pak Koalice SPD a SPO a také ODS.

Vizitka budoucího hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vonráka

 • Datum a místo narození: 15. dubna 1959 v Ostravě Vzdělání: vystudoval ostravskou VŠB-TO, v roce 1998 byl jmenován profesorem v oboru inženýrská informatika.
 • Současná funkce: rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (od února 2010).
 • Praxe: v roce 1989 nastoupil na katedru robotiky VŠB-TU. V letech 1990 až 2002 byl zakladatelem a vedoucím katedry informatiky na VŠB-TU. Deset let působil jako hostující profesor v Rakousku, pracoval ve výzkumných laboratořích v Texas Instruments v USA a také působil na katedře matematické informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2003 se stal děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU. V říjnu 2009 ho akademický senát VŠB-TU zvolil novým rektorem školy, funkce se ujal v únoru 2010.
 • Členství v politických stranách: bezpartijní Rodina: je ženatý Ostatní: - V nedávných krajských volbách byl lídrem vítězné kandidátky hnutí ANO v Moravskoslezském kraji. Zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS podepsali koaliční smlouvu 17. října.
 • Vondrák následně požádal o odvolání z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kabinet mu vyhověl. Avizoval také, že po zvolení hejtmanem opustí i místo rektora. Je proti kumulaci funkcí i platů.
 • Jeho hlavní pedagogická činnost spočívá ve výuce předmětů z oblasti softwarového inženýrství, školení doktorandů a vedení diplomových prací. Je hlavním řešitelem řady vědeckých projektů.
 • V roce 2007 připravil a realizoval koncept bezmála dvoumiliardové investice Národního superpočítačového centra IT4Innovations.
 • Je autorem řady didaktických publikací a více než 130 článků v odborných časopisech a dalších textů ve sbornících mezinárodních a domácích konferencí.
 • V roce 2005 získal čestný titul Manažer odvětví v oblasti vzdělávání. V roce 2007 byl nominován na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací.
 • Je členem vědeckých rad několika univerzit.
 • K jeho koníčkům patří sport (tenis), rocková hudba, četba, technologie a pes Oswald.

ČTK
 • 3Diskuse