Pondělí 4. listopadu 2024, svátek má Karel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko pozvalo české děti na tábor na okupovaném Krymu. Nepřipadá v úvahu, říká hejtman

Česko

  5:00
ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA - Delegace Ústeckého kraje si z oficiální cesty na veletrh cestovního ruchu do Moskvy přivezla od ruské strany neobvyklou nabídku. Pokud by měl kraj zájem, mohl by posílat děti na tábor v Artěku na ukrajinském poloostrově Krym. Poloostrov přitom okupuje Rusko, Ukrajina by tak podobné akce vnímala jako provokaci.

Hejtman Bubeníček stojí v čele Ústeckého kraje druhé volebního období. foto: MAFRA

O zvláštní nabídce od ruského ministerstva školství informoval na sociální síti Facebook náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD), na což upozornil server hlidacipes.org. Foldyna byl jedním z účastníků oficiálního výjezdu, jenž proběhl uplynulý týden.
„V pondělí se u mě pan náměstek Foldyna zastavil. Tlumočil mi informace z ruského ministerstva školství, že by do Artěku naše děti tak, jak tam jezdívaly, mohly znovu jezdit. Více se o tom nemluvilo,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Lidovky.cz: Co dělala delegace Ústeckého kraje u ruského ministra školství, když jela do Moskvy na veletrh cestovního ruchu?
Pokud vím, audienci na ministerstvu školství vyjednal pan náměstek pro školství Petr Šmíd.

Lidovky.cz: Mohl byste vysvětlit, jak z tohoto setkání vzešla možnost posílat děti z Ústeckého kraje na letní tábory do Artěku na Krymu?
Jak mi říkal pan náměstek Foldyna, tak to proběhlo v rámci hovoru. Rusové nabídli, že by tam děti mohly jezdit na tábor jako kdysi (za minulého režimu fungoval v Artěku obří mezinárodní pionýrský tábor - pozn. red.).

Lidovky.cz: Krym přitom v roce 2014 anektovalo Rusko, jakékoliv oficiální akty ostatních států vůči Krymu jsou pro Ukrajinu mimořádně citlivé. V jaké fázi je tedy záměr, že by tam děti za přispění Ústeckého kraje jezdily?
Tam to jen padlo mezi řečí, ale žádná oficiální zpráva na radě kraje podána nebyla. Já vám jsem schopný říct jen to, co mi o tom pan náměstek sdělil, když se u mě zastavil po návratu z cesty. Já jsem o tom ani nevěděl, dokud mi to neřekl.

Ukrajina odsoudila účast českého poslance na oslavě okupace Krymu

Lidovky.cz: Nyní už o tom ale víte, jak se tedy bude nápad vyvíjet dál?
A kdo by tam měl jezdit?

Lidovky.cz: To se ptám já vás. Bude se tedy Ústecký kraj angažovat v tom, aby české děti jezdily na tábor do Artěku?
Pokud to nějaká organizace dojedná, tak já do toho nemůžu zásadně mluvit. Kraj nepořádá žádné tábory v zahraničí. To si pořádají školy nebo jiné organizace samy.

Lidovky.cz: Co o tom soudíte vy sám, že by české děti jezdily na část Ukrajiny okupovanou Ruskem?
Já jsem tam nikdy nebyl. Nevím, jak ten tábor vypadá. Pokud si to někdo zorganizuje, je to jeho věc. Ale pochybuju, že by se to realizovalo. Je to daleko. Na takové tábory se jezdilo dříve, ale dnes jsou to obrovské náklady. Pokud někdo takto daleko jezdí, jsou to soukromé rekreace, maximálně v rámci sportovních oddílů. Na co my přispíváme, to jsou cesty v rámci střední Evropy.

Ohrožení vztahů? Musíte na ministerstvo zahraničí

Lidovky.cz: Říkal jste, že kraj takové tábory nepořádá. Ale co střední školy, které kraj zřizuje, ty se tedy nebudou na něčem takovém podílet?
Školy se na tom nebudou podílet, protože by musely mít spolupráci s nějakou školou, aby někam vyjely. Pokud vím, tak třeba děčínská zdravotní škola jezdí na Slovensko. O jiné škole nevím.

Lidovky.cz: Hlavní problém celého nápadu tkví v tom, že by Ukrajina mohla vnímat zapojení Ústeckého kraje do takové akce jako provokaci české strany a mohlo by to mít dopad na diplomatické vztahy, uvědomujete si toto riziko?
Pane kolego, vy sám víte, že s tímto dotazem musíte na ministerstvo zahraničí.

Lidovky.cz: Ale o této možnosti jednali vaši lidé včetně vašich náměstků, proto se ptám vás.
Jistě, ale oni byli v Moskvě. Oni nebyli na Krymu.

Lidovky.cz: Jde však přece o to, že jednali o možnosti posílat děti na okupovaný Krym.
Nemám informace, že by se o tom jednalo. Jen se mezi řečí zmínilo, že taková možnost je. Více se k tomu nikdo nevyjadřoval. Pokud vím, na tom jednání se k tomu nevyjadřoval ani pan Foldyna.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Na snímku hejtman spolu s manželkou.
Jaroslav Foldyna.

Lidovky.cz: Na Facebooku se k tomu ale pan náměstek Foldyna vyjadřoval, že se touto možností bude kraj zabývat.
Pane kolego, vy víte, že to je nesmysl. To nepřipadá v úvahu. Já chápu, že je to zajímavé téma, ale pokud znáte realitu v Ústeckém kraji, tak víte, že tam děti na žádný organizovaný zájezd jezdit nebudou.

Lidovky.cz: Vedle táboru v Artěku psal náměstek Foldyna o tom, že by se mohly krajské školy zapojit do výuky ruštiny. Co na to říkáte?
U nás se učí ruština na středních školách běžně jako nepovinný předmět, jako je třeba španělština nebo italština. Tato nabídka platí jen pro případ, pokud bychom měli zájem o rozšíření výuky.

Lidovky.cz: A bude mít o to kraj zájem?
To by bylo podle zájmu studentů. Ale teď vám nejsem schopný říct, jak je velký a na kolika školách se ruština učí.

Lidovky.cz: Pokud ten zájem byl větší, jak by se na té rozšířené výuce podílela ruská strana?
My si to v současnosti učíme našimi učiteli, co máme. Nebo jsou tady Rusové, kteří u nás žijí trvale nebo tu přijali české občanství. Ale nebyl by to asi odučit problém, kdyby došlo k rozšíření zájmu dětí.

Pionýrský tábor v Artěku

Artěk byl kdysi nejslavnější pionýrský tábor v Sovětském svazu, kam jezdily i děti ze spřátelených socialistických zemí. Tábor zde vznikl v roce 1925 jako zařízení pro děti s tuberkulózou, později začal sloužit pionýrům. Mládež využívala 300 budov na ploše 208 ha.
Areál byl po pádu Východního bloku přejmenován na Mezinárodní dětské centrum. Dnes využívá především ruská mládež. Po anexi Krymu v roce 2014 vzalo objekt pod svá křídla ruské ministerstvo vědy a školství. Moskva vyčlenila na rekonstrukci tohoto symbolu socialistického dětství pět miliard rublů. Kromě jiného zkrášluje prostředí i památník V. I. Lenina a jeho partnerky Naděždy Krupské.

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Regionální Manažer - Plzeň

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Plzeňský kraj