Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hejtman Palas staví penzion za miliony. Kde na to vzal?

Česko

  12:39
Z Ostravy často zní, jak je kvůli vzdálenosti od Prahy vždy ta nejvíc opomíjená a odstrkovaná. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) teď ale může být rád. Platí to totiž zřejmě i tak, že ostravské aféry Praha neřeší, tudíž hejtman může v klidu stavět svůj soukromý penzion v Ludvíkově pod Pradědem. Podle odhadů časopisu Týden až za dvacet milionů korun neznámého původu.

Penzion Jaroslava Palase na snímku z roku 2010 foto: ČTK

Když sociální demokrat Stanislav Gross v roce 2005 opouštěl funkci premiéra, měl problém vysvětlit, kde vzal peníze na byt na Barrandově. A to tehdy šlo řádově o miliony korun. Vzdoroval, zkoušel najít různé kličky a strýčky. Ale nakonec všeobecnému tlaku podlehl a odešel. Byť nyní mnohem více "vydělává" soukromě.
To Jaroslav Palas se učí: neříci ani větu, které by mohl litovat. Už teď by zjevně nejraději vzal zpět své deset let staré prohlášení, podle něhož má na účtu 200 tisíc korun.

Od té doby byl poslancem, ministrem, nyní hejtmanem jednoho z největších krajů v republice s měsíční odměnou 93 480 korun. Mohl si ale za tu dobu vydělat dvacet milionů? Jsou to dva miliony za rok. Nebo také 166 tisíc korun čistého měsíčně, tedy stejně, jako si desetitisíce lidí vydělají za celý rok.

Byl u privatizace Setuzy

Bývalý moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD)víc

Palas je na členem dozorčí rady Českých drah a podle obchodního rejstříku i předsedou představenstva pojišťovny Halali, poskytující služby jeho oblíbeným myslivcům. I to by tedy mohl být původ jeho příjmů a zdrojů na stavbu.

Jenomže tentýž Palas byl také ve funkci ministra zemědělství v době, kdy rozhodoval o prodeji firmy Setuza lidem napojeným na problémové podnikatele Františka Mrázka a Tomáše Pitra, označované za zástupce podsvětí. Tehdy ho za to postihla i vlastní strana a stáhla ho z kandidátky do voleb. O tom, jak přesně se do zvolení hejtmanem živil, se Palas nikdy příliš nešířil. A zavdává to příčinu ke spekulacím o původu jeho peněz.

Moravskoslezský hejtman však má na rozdíl od dalších politiků kamenovaných kvůli velkým výdajům trumf: svou manželku Jiřinu. Zubní lékařku se zavedenou praxí, která zaměstnává další stomatology. A právě jejími příjmy může obhajovat stavbu penzionu.
Stavba to není nijak malá – několikapatrový objekt v údolí Bílé Opavy není chaloupka na vejminek (byť se do ní chce nastěhovat, až opustí politiku), ale pořádný komerční objekt.

Palas má hejtmanský post jistý ještě na dva roky, letos navíc na šest let kandiduje do Senátu, takže si právě v Ludvíkově, v srdci senátorského obvodu, může zřídit kancelář.

Kam se tak na Palase hrabe třeba lidovec Libor Ambrozek, který si za miliony korun postavil dům v Kyjově. Jeho choť trávila většinu času na mateřské, takže politik musel chtě nechtě přiznat, že využil i poslanecké náhrady. A ani tak počty moc nesedí, takže přišel také o již domluvenou šanci stát se náměstkem jihomoravského hejtmana Michala Haška. Lidovci tam neměli jinou šanci: každý vroubek je totiž může ještě víc zadupat do země a oni by rádi zůstali viditelnou stranou. Byť po svém krachu ve volbách do sněmovny možná jen na regionální úrovni.

"Zlatá" koalice s komunisty

Tak intenzivní tlak spolustraníků Palasovi nehrozí: sociální demokraté na severu Moravy a ve Slezsku září. Preference mu nesnížil fakt, že byl prvním v historii krajů, kdo vzal do koalice komunisty. Proč by mu tedy měla vaz zlomit chalupa v kraji, kde lišky dávají dobrou noc? Byť by na stavbu použil i ony náhrady, které smetly Ambrozka a vážně ohrožují stabilitu úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky.

Ona totiž ČSSD na severu Moravy stále poráží své konkurenty – a s několika výjimkami ji neohrožuje ODS či TOP 09, ale spíše právě ti komunisté, s nimiž se tam dávají do spojenectví.
Je tu ovšem ještě jedna možnost. Že chalupa nestojí tolik, na kolik její hodnotu odborníci pro média odhadují. V katastru nemovitostí u příslušných pozemků není zapsáno žádné omezení vlastnického práva, jako tomu bývá například u úvěrů na stavbu. A Palas se snaží vysvětlit, že se snaží výběrovými řízeními hledat co nejlevnější dodavatele. Názvy společností samozřejmě zveřejňovat nemusí, takže ani není jasné, které firmy a za kolik práci odvádějí.

Pokud půjdou za supernízké ceny, je otázka, proč se stejné opatření nedaří i kraji, pak by bylo zajímavé, kolik silnic a mostů by bylo možné postavit za cenu výrazně nižší. Ve spojení s tím, jak přes obecné stesky zdravotníků nad nízkými příjmy dokáže jeho manželka vydělat, může být hejtman Palas ideálním řešením pro naši politiku, v níž mnohé profese dostávají málo, ale stavby placené z veřejných peněz stojí moc.

Takže co je pravděpodobnější: je pro hejtmana Palase štěstí, že je od Prahy tak daleko a jeho aféry nemají takovou průraznost jako u Grosse či Ambrozka? Nebo je to pro ostatní smůla, že tak obratného politika nemáme ve vládě?