Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtman Rath si účty se starostkou Roztok vyřídil přes inzerát

Středočeský hejtman David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeský hejtman David Rath | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

ROZTOKY U PRAHY Na konci června starostka Roztok u Prahy Olga Vavřínová (D.O.S.T.) přestřihla pásku k nové příjezdové silnici do města. Středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) ale na slavnost prý nikdo nepozval, a to ho naštvalo. V regionálních novinách si proto objednal inzerát, ve kterém si to se starostkou vyřídil.

Silnice II/242 do Roztok u Prahy stála Středočeský kraj, který je investorem stavby, 238 milionů korun. Za takovou částku čekal hejtman také patřičný dík. Když se mu ho nedostalo, vyřídil si to se starostkou po svém.

Ve středočeských novinách Náš region nechal otisknout inzerát s titulkem "Je drzost chlubit se cizím peřím", v němž Vavřínové vyčetl, že ho nikdo na slavnost, která se konala 30. června, nepozval a kraji za stavbu navíc nikdo nepoděkoval. Inzerát vyšel 12. srpna.

O silnici se rozhodlo ještě za Bendla
"Paní starostka byla zřejmě plně zaměstnána a neobtěžovala se nás informovat, že bude otevírat krajskou silnici, kterou jsme zrekonstruovali," rozčílil se Rath v inzerátu. Zapomněl však také připomenout, že projekt vznikl ještě v době, kdy kraji šéfoval jeho předchůdce Petr Bendl (ODS).

V novinách na stejné straně vyšlo také vyjádření samotné starostky. V článku s titulkem "Poděkování Středočeskému kraji" vysvětluje, že se jednalo o předběžnou kolaudaci a že v srpnu se uskuteční zřejmě ještě jedna "s plnou parádou a účastí těch, kteří mají hlavní zásluhu na vybudování této komunikace a kterým patří poděkování všech roztockých občanů", píše Vavřínová.

Zároveň zalitovala, že se "významného okamžiku nemohl zúčastnit žádný významný představitel investora, tedy Středočeského kraje". Podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové se ale zatím žádné oficiální otevření silnice za účasti hejtmana neplánuje.

Na večírek mě nikdo nepozval, stýskal si Rath
Město zprovoznilo silnici dříve prý proto, že její uzavření výrazně prodlužovalo čekání na železničním přejezdu při cestě do Prahy a zpět. Podle starostky se o předčasném otevření hovořilo na květnovém jednání i se zástupci kraje.

"Na jednáních, kde jsem byla přítomná za město Roztoky i já, jsem se zástupců Středočeského kraje vždy ptala, zda vedení kraje je informováno o tom, že přeložka bude otevřená do předčasného užívání nejpozději 30. 6. 2010. Vždy jsem byla ujištěna, že vedení kraje o tom ví," informovala server Lidovky.cz Vavřínová.

Poslední červnový den ale z kraje nikdo nedorazil, a pásku tak přestřihla sama starostka. "Je to jako byste si stavěli dům a soused tam udělal kolaudační večírek a zapomněl vás pozvat," stýskal si pak v inzerátu hejtman. 

Napětí mezi Vavřínovou a Rathem se poté, co inzerát vyšel, snažila starostka uklidnit alespoň po e-mailu. "Po tom, co vyšla placená inzerce Středočeského kraje v Našem regionu, poslala jsem osobní mail panu hejtmanovi, kde jsem situaci vysvětlila." Podle starostky je však takový "humbuk" před komunálními volbami normální.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!