Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby 2021

Hejtman Vondrák: Nabízí se spolupráce ANO a koalice SPOLU. Pro Babiše by bylo sedět v opozici psychicky náročné

Ivo Vondrák foto: Adolf Horsinka

Rozhovor
Moravskoslezský hejtman a poslanec ANO Ivo Vondrák věří, že existuje prostor pro vznik vládní koalice ANO a SPOLU. Chce proto být i ve vyjednávacím týmu hnutí.
  17:37

Lidovky.cz: Ačkoli ANO vede v průběžných výsledcích sněmovních voleb, zdá se ale, že její potenciální koaliční partneři ztrácí. Ani s SPD by ve sněmovně neměla většinu. Co uděláte, pokud skončíte v opozici? Andrej Babiš řekl, že by v případě opozice z politiky odešel. Jak se na to díváte?
To je podle mne realita politiky. Jednou jste ve vládě, jindy v opozici. Nevnímám to tak, že by to mělo být něco fatálního. Samozřejmě ale, že nás to bude všechny mrzet. Chtěli bychom pokračovat v tom, v čem jsme začali. Pevně věřím, že to na opozici nevyjde. Že budeme moci sestavit vládu. Když se podíváte na průběžná čísla, nabízí se podle mne silná koalice a spolupráce hnutí ANO a koalice SPOLU.

Lidovky.cz: Co když hnutí ANO ostatní strany obejdou, jako se to stalo ve většině krajích i po krajských volbách?
Nedá se tomu vždy vyhnout. Stalo se to i v České republice, když před lety opoziční strany obešly sociální demokracii. To nejde vyloučit. To je parlamentní demokracie, kterou tady máme. Budeme respektovat výsledky.

Lidovky.cz: Doporučil byste Andreji Babišovi, aby zůstal v politice?
Výsledky těchto voleb ukazují, že má Andrej Babiš obrovský mandát a sílu. Na druhou stranu rozumím jeho uvažování. Celý život byl zvyklý vést. Není zvyklý sedět v poslanecké lavici, navíc v opozici. Myslím si, že by to bylo pro něj skutečně psychicky velmi náročné. O tom není sporu. Bude to ale jeho výsostné rozhodnutí.

Lidovky.cz: Chcete být součástí vyjednávacího týmu po volbách?
Zatím jsme se o tom nebavili. Dnes by měl zasednout výbor hnutí, který rozhodne, kdo ve vyjednávacím týmu bude. Předpokládám, že se to stane v nejbližší době. Odvisí to i od toho, jak voliči rozdají karty.

Já bych do toho rád vstoupil z pohledu vyjednávání středopravé koalice. Určitě bych to pokládal za čest u toho být.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat