Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtmanem Pardubického kraje se již potřetí stal Martin Netolický

Martin Netolický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Netolický. | foto: ČTK

Pardubice Hejtmanem Pardubického kraje byl v pondělí už potřetí za sebou zvolen Martin Netolický (ČSSD). Kandidoval za uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj. Získal 27 hlasů z 45, šest volebních lístků bylo neplatných, 12 prázdných. Protikandidáta Netolický neměl.

Zastupitelé v tajném hlasován zvolili náměstky hejtmana. Stali se jimi Michal Kortyš (ODS), Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) a Michaela Matoušková (STAN). Kortyš a Línek byli náměstky již v předchozím volebním období.

Kortyš bude řídit resort dopravy, Línek investice a kulturu. Matoušková bude mít na starosti zdravotnictví. Opozice Kortyšovi vytýkala, že zároveň zastává funkci senátora a radního Litomyšle a že se nemůže jednotlivým postům stoprocentně věnovat. Kortyš se odkázal na to, že takto pracoval již v minulém volebním období a funkce zvládal. Zastal se jej i hetman.

Funkce nově získali Alexandr Krejčíř (ODS), který bude mít na starosti majetek, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch. Radním pro školství bude starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (3PK), radním pro životní prostředí, zemědělství a venkov starosta Hlinska Miroslav Krčil (3PK). Dosavadní radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS) bude mít na starosti regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. Opoziční Piráti naznačovali nedostatek zkušeností se školstvím u Kozla, který se profesně věnoval hlavně počítačům a sportu. Radní se ohradil, že jako každý prošel mateřskou, základní a střední školou. Podobně zpochybňovalo hnutí ANO kvalifikaci Krčila pro životní prostředí a zemědělství. Opozice tak plní svá slova, že chce být důsledná a důrazná.

Netolický ve své předvolební řeči připustil, že už může být ve funkci „trochu okoukaný“. Chce se soustředit na to, aby bránil snahám o centralizaci ze strany státu, důraz kladl i na uvážlivé nakládání s krajským rozpočtem.

Zastupitelé také schválili, že kromě hejtmana budou ve vedení kraje tři náměstci a dalších pět radních. Opozice se snažila toto rozvržení změnit. Piráti navrhli z devíti členů rady vedle hejtmana jen dva náměstky, ANO chtělo z důvodu úspor jen sedm uvolněných členů vedení kraje, z toho kromě hejtmana tři náměstky a tři radní. Většinu žádný protinávrh nezískal.

Netolický se také omluvil 11 zastupitelům hnutí ANO, že před časem uvedl, že hnutí ANO pro něj není a nebude demokratickým partnerem na rozdíl od Pirátů. Vedla jej k tomu podle něj zkušenost, kdy část hejtmanů za ANO dávala přednost celostátním zájmům nad zájmy krajů. „Někteří salutují, jak někdo chce. Věřím ale všem zastupitelům za hnutí ANO, že tomu tak není a nebude,“ řekl Netolický.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, stejně jako třetí ODS s TOP 09 má osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Pátí skončili Piráti se sedmi mandáty, šestí byli STAN se čtyřmi zastupiteli.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...