Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hejtmani dál ruší poplatky

Česko

  7:31
PRAHA - I přes rozhodnutí Poslanecké sněmovny o plošném zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví pokračují v krajích přípravy na jejich rušení v krajských nemocnicích. Ve středních Čechách by pacienti měli v pěti nemocnicích přestat platit od prvního ledna, v ostatních do února.
  Poplatky, ilustrační foto

Poplatky, ilustrační foto foto: Lidové noviny

Krajští hejtmani upřednostňují zrušení poplatků změnou zákona, to ale stále není jisté. Senát má podle plánu ODS návrh na zrušení změnit na mírnější úpravy a je otázka, jestli opozice najde ve sněmovně dostatek hlasů na potvrzení svého rozhodnutí.

„S nadějí a důvěrou očekáváme, že to, co se stalo v pátek v Poslanecké sněmovně, bude mít pokračování. Já osobně i kolegové hejtmani to považujeme za nejrozumnější a nejčistší řešení. Pokud by v legislativním procesu nedošlo k pokroku – to znamená, že by se k nám nepřidal Senát – pak předpokládáme, že bychom naše řešení představili od 1. února příštího roku,“ uvedl včera v České televizi hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Většina krajů už schválila rozpočty na příští rok, ve kterých počítá s penězi na dotování poplatků v řádu desítek milionů korun. Například Středočeský kraj na to vyhradil 80 milionů, Moravskoslezský 120 milionů korun.

Některé kraje chtějí hradit za pacienty všechny poplatky
Pokud by parlament skutečně poplatky zrušil, mohly by kraje tyto prostředky využít jinak.Některé kraje ještě nemají jasnou představu, které poplatky budou ve svých zařízeních pacientům proplácet, ani jak to budou dělat. Část krajů chce zachovat například poplatek za pobyt v nemocnici alespoň některým pacientům.

V krajských nemocnicích v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Kolíně a Příbrami hodlá kraj platit za nemocné všechny poplatky, včetně těch v lékárnách. Pacient po ošetření nezaplatí, zapíše se na listinu s darovací smlouvou a kraj pak nemocnici poplatky uhradí formou daru občanům. Kdo poplatek bude chtít zaplatit, bude moci. V konkrétním provedení budou muset kraje pečlivě kličkovat mezi paragrafy.

Podle právního rozboru, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, sice je možné pacientům poplatky hradit formou daru, jak kraje plánují. Musí ale s jednotlivými pacienty uzavřít darovací smlouvu a otázka je, jestli by občané nemuseli platit darovací daň. „Hodláme najít takový systém, který bude co nejméně administrativně náročný, ale abychom zároveň postupovali zákonným způsobem,“ prohlásil Martínek.

Podle zmíněného právního rozboru je zásadní, aby nedocházelo k diskriminaci nemocnic, lékáren a ambulancí, které nezřizuje kraj. Koneckonců ani jejich pacientů. Ministerstvo zdravotnictví hodlá proti krajům, které budou poplatky dotovat, zakročit. „Ministerstvo zdravotnictví je zodpovědné za chod systému i dodržování pravidel. Bylo by nešťastné, kdyby přimhuřovalo oči nad zásadním porušováním práva,“ uvedl v ČT náměstek ministerstva Marek Šnajdr. „Žaloba není jediné řešení,“ dodal.