Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtmani se bojí 'noci dlouhých nožů'

PRAHA Hejtmani ODS se po drtivé porážce v krajských volbách, za kterou si podle premiéra a šéfa strany Mirka Topolánka mohou sami, obávají, že na hejtmanstvích nastane „noc dlouhých nožů“ v podání ČSSD. Jako první v české politice termín použil před dvěma roky právě premiér a následně došlo k výměně hlavních osobností v policii a tajných službách.

Kromě výměny vedení krajů by totiž na čistky mohli doplatit i úředníci na úrovni odborů a také jmenovaní ředitelé nemocnic. Sociální demokraté nevylučují, že k personálním změnám dojde. Podle nich totiž třetina řídících zaměstnanců nosí modrou legitimaci.

„Možná dvacet procent lidí bylo přímým nebo nepřímým způsobem angažováno ODS. Nebude to o nějakém lynčování. Určitě nevyměníme úředníky, manažery a ředitele automaticky,“ řekl LN informovaný zdroj z Lidového domu. Pokud ale podle něj k výměnám dojde, nástupci „budou muset projít transparentním výběrovým řízením“.

Hrozících personálních čistek si je velmi dobře vědom současný hejtman Pardubického kraje za ODS Ivo Toman. „Nová rada kraje, která vzejde z voleb, může samozřejmě odvolat vedoucí odborů. Má to ve své kompetenci. Stejně tak nový hejtman má právo mít svého člověka na postu ředitele,“ řekl Toman. Tvrzení, že by byly kraje prošpikované „modrými“ úředníky, ale odmítl. „Nevím, jestli jinde se lidé vybírali podle legitimace, ale u nás to tak není. Skoro všichni vedoucí odborů vzešli z bývalých okresních úřadů. Já jsem byl taky čtyři roky úředník. Všichni to jsou kvalitní profesionálové,“ tvrdí hejtman. Víc prý ale bude vědět ve čtvrtek, kdy bude poprvé jednat s ČSSD.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil se o možných personálních změnách na svém úřadě nechtěl vůbec bavit. „Nechci o tom spekulovat. Co se bude dít na krajském úřadě, se ukáže, až nastoupí nová rada kraje,“ poznamenal bez dalších podrobností Vystrčil. To Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský zůstává v klidu. „Nemám o své lidi obavu. Jsou to vrcholní profesionálové, kteří mají atesty. Úřad procházel několika audity a jsem na něj pyšný. Kdyby ty lidi sociální demokracie udělala, tak by nové lidi velmi těžce hledala,“ řekl Tošenovský.

Obavy současných hejtmanů ale včera potvrdil volební lídr vítězné ČSSD David Rath. Po nástupu do čela hejtmanství plánuje v první řadě personální zemětřesení v řadě středočeských nemocnic. „Pošlu tam kontroly a nechám vypracovat audity. Výsledky budou podkladem pro následná personální opatření. „Obávám se, že z managementu nemocnic mnoho nezůstane,“ prohlásil Rath.

Personální změny připustil i vítěz v kraji Vysočina Jiří Běhounek, Podle něj se případné změny ve vedení hejtmanství budou odvíjet podle toho, jaká bude nakonec sestavena koalice. Prvoplánově se ale stávajících úředníků zbavovat nechce. „Nedávno byl na hejtmanství proveden personální audit. Předpokládám, že ho budeme moci do hloubky prostudovat - a pak se rozhodneme,“ uvedl.

Podle kandidáta ČSSD na hejtmana Ústeckého kraje Jaroslava Foldyny je nejprve potřeba udělat na krajském úřadě audit všeho. Právě audity by měly napovědět, jaká je situace. „V tuto chvíli bych nikoho nějakými výměnami lidí nechtěl strašit,“ řekl Foldyna.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!