Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejtmanka Vaňhová není Drábek, tvrdí ČSSD. Odstoupit nemusí

Česko

  18:40
PRAHA - Už to vypadalo, že Ústecký kraj bude bez hejtmanky. Ukázalo se však, že rezignační dopis Jany Vaňhové (ČSSD) není pravý. Podle ČSSD není důvod, aby odstoupila. Nachází se prý v jiné situace, než do které se dostal končící ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová foto: ČTK

Nejprve uveďme, co mají Vaňhová s Drábkem společného. Zaprvé, oba stojí v čele významného úřadu. Drábek šéfuje ministerstvu práce a sociálních věcí (končí 31. října), Vaňhová řídí Ústecký kraj.

Druhá věc, která je spojuje, je osud jejich náměstků. Počátkem září šel za mříže Pavel Kouda - náměstek hejtmanky, který je obviněn z manipulace s evropskými dotacemi. Ve středu poslal soud do vazby i Drábkova náměstka Vladimíra Šišku, kvůli údajnému uplácení při zadávání veřejné zakázky.

ČTĚTE VÍCE:

Ministr rezignoval, hejtmanka si funkci drží. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka ani není důvod, aby se jí vzdávala. Mezi Drábkem a Vaňhovou totiž podle něj existuje zásadní rozdíl.

Ona si ho nevybrala

"Pana Šišku si ministr Drábek na místo prvního náměstka sám zvolil. Ale krajský náměstek to je volená funkce, paní Vaňhová si ho nevybrala," zdůraznil Zaorálek. Srovnání proto považuje za nekorektní.

Navíc si prý Vaňhová uvědomila, že politika kolem evropských dotací nebyla v kraji v pořádku a přiznala částečnou odpovědnost, byť se od prošetřovaných machinací distancovala. Drábek si ale podle Zaorálka žádné chyby v aktivitách ministerstva neuvědomuje. "Říká, že je nevinný. I pan Šiška je podle něj nevinný. On vůbec nechápe, v čem je problém - že se nedělala výběrová řízení," řekl kriticky na účet Drábka.

I šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc zdůraznil, že Drábek si Šišku na ministerstvo přivedl a trval na něm. "A to i přes řadu vážných podezření, které jsme vznášeli v posledních měsících," připomněl Tejc.

Zároveň dodal, že rezignaci hejtmanky považuje vzhledem k nadcházejícím volbám za nadbytečnou. "Pan Drábek by zřejmě vydržel na ministerstvu ještě rok a půl. Ale krajské volby jsou za pár dnů," argumentoval Tejc. "A tím nejlepším arbitrem, zda má hejtmanka zůstat na svém místě, jsou voliči," dodal.

Rezignace? Ne, jen falešný dopis

Ve čtvrtek přišla do redakční schránky zpráva, která vzhledem k adrese odesílatele působila, že ji zaslala sama ústecká hejtmanka. Vaňhová v dopise oznamovala, že rezignuje na svou funkci, neboť si uvědomila, že se nachází v obdobné situaci jako ministr Drábek.

ČTĚTE VÍCE:

Krajský úřad ale pravost e-mailu popřel. A brzy tak učinila i sama hejtmanka. "Zneužití mé adresy k šíření lží považuji za nekalou volební kampaň. Její autoři se budou zodpovídat Policii ČR,“ vzkázala Vaňhová.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!