Třem blízkým spolupracovnicím tehdejšího středočeského hejtmana bulvár přezdíval Rathův harém. Jedna z nich, mluvčí Berill Mascheková, novinářům zprostředkovala vůbec první Rathovu reakci po zadržení. Podle obžaloby se dokonce angažovala v jedné z nemocničních zakázek, kvůli nimž jejímu exšéfovi hrozí až 12 let.
Rozsudek padne ve čtvrtek ve 13 hodinSoud očekává značný zájem veřejnosti a médií a zamluvil největší jednací síň v budově, do které se vejde až 80 lidí. Rozsudek mohou snímat kamery. Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce Petr Jirát pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. (ČTĚTE VÍCE) |
Barbora Snopková - Haberová zase vedla Rathovu kancelář. Účastnice krajské soutěže miss s tehdejším hejtmanem ochotně pózovala na propagačních tiskovinách hejtmanství. A do třetice, Rathova půvabná podřízená Johana Novotná řídila na kraji zakázky, avšak policisté ji nikdy společně s ním neobvinili.
Po Rathově zatčení sice všechny tři přišly o místo, zjevně se jim však daří i nadále. Maschekovou policisté stíhali kvůli předraženému webu pro mladé Tojecool.cz, nakonec však obvinění stáhli. Bývalá Rathova mluvčí pak neúspěšně zkoušela ve středních Čechách nastartovat politickou kariéru v rámci projektu Středočeši 2012, radila Rathově nástupci Josefu Řihákovi.
Dnes pracuje jako asistentka sociálně demokratického poslance Vítězslava Jandáka. Snopková - Haberová získala ředitelský post u České pošty spadající pod bývalého Rathova spolustraníka Milana Chovance.
Jak upozornil server Lidovky.cz, Novotná si coby úřednice z Rathovy éry pořídila luxusní byt na pražském Žižkově za 12 milionů. Nikdy však nevysvětlila, kde na něj vydělala. I přes to nikdy neopustila řady ČSSD, možná i proto strana pohořela v komunálních volbách v Čelákovicích, Novotné trvalém bydlišti. Po vyhazovu z hejtmanství získala lukrativní post ekonomické náměstkyně v kolínské nemocnici, kde nakonec po necelém roce skončila. Kam se přesunula, prozradit nechce, kauzu svého bývalého šéfa prý nesleduje. „Nemám ani důvod to komentovat. Podávala jsem svědectví, stejně jako jiní úředníci úřadu a náměstkové hejtmana,“ napsala Novotná.
Podmínku a peněžní trest osm milionů korun uložil letos soud další Rathově ženě, šéfce Středočeské turistické a informační služby z Rathovy éry Šárce Alexe kvůli manipulacím s tendry na propagaci kraje. Alexa pro něj i nadále pracuje jako šéfka muzea v Jílovém u Prahy. (ČTĚTE VÍCE)
O post naopak po vypuknutí aféry přišel tehdejší šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš, blízký spojenec exhejtmana, jehož jméno figuruje přímo v odposleších. Rath se na nich podivuje s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, že „nevyšel ten Mělník“, a proto „Dolejše zpenalizujeme“.
Vlivný středočeský sociální demokrat obratem jakoukoliv souvislost popřel a popírá dodnes. Obavami z obvinění prý nikdy netrpěl. „Policií jsem předvolán k vysvětlení a vyslýchán nebyl, protože nebyl důvod. Tudíž jsem ani nemohl mít důvod se bát, protože jsem se ničeho nedopustil,“ uvedl Dolejš. Nynější poslanec ČSSD míní, že média Ratha odsoudila i bez soudu.
Odposlechy ukázaly i na známého poslaneckého přeběhlíka a Rathova někdejšího ministerského náměstka Michala Pohanku, hovoří se na nich totiž o „firmách od Pohanky“. Rath měl navíc v plánu navštívit Pohanku krátce po převzetí notoricky známé krabice se sedmi miliony, mělo prý však jít o rutinní lékařské vyšetření. Pohanka jakákoliv podezření rezolutně popřel, od roku 2012 šéfuje Sexuologickému ústavu 1. lékařské fakulty UK. Na zaslané dotazy, telefonáty ani SMS zprávy týkající se kauzy Rath nereagoval. (ČTĚTE VÍCE)
Vypovídat u soudu kvůli obavám z trestního stíhání naopak odmítl stavař Vladimír Kančev. Spolupracující obviněná Ivana Salačová popsala, jak jí díky fiktivním fakturám pomáhal vyrábět peníze na úplatky. „Chtěl jsem vyhovět paní Salačové. Když chce někdo dostat práci, musí se dát úplatky,“ řekl Kančev policii. Popsal také, že po propuštění z vazby na něj Salačová tlačila, aby jí vrátil peníze zaslané kvůli úplatkům.
Doprovázel ji přitom policista a místostarosta středočeského Smečna Tomáš Burda. Z odposlechů vyplývá, že s ním stavařka dokonce konzultovala taktiku, jak Kančeva co nejúčinněji zpracovat. Jak zjistil server Lidovky.cz, nahrávkami se letos zabývala policejní inspekce, avšak prozatím bez výstupu. Stanovisko samotného Burdy se nepodařilo získat. „Je na dovolené,“ uvedla pouze zaměstnankyně městského úřadu ve Smečně. Na zaslané e-mailové dotazy Burda neodpověděl. (ČTĚTE VÍCE)
Na hraně policejního stíhání balancoval i další expolicista namočený do kauzy Rath Otakar Čmelinský. Jeho počítače vybíraly výherce tendrů ve středních Čechách. Podle detektivů se však žádné překvapení nekonalo, uspěly vždy předem vybrané firmy. Když si navíc policisté ke Čmelinskému pro přístroje přišl, nepochodili.
Tvrdil, že je předběhli dva maskovaní muži: vzali počítače a řekli, že pokud ho napadne věc ohlásit, jeho děti se nemusí vrátit ze školy. Této verzi však příliš nesvědčí hned dvě věci. Ztráta přístrojů coby důkazu o jeho případné manipulaci se zakázkami se mu náramně hodí a co víc, jeho manželka poté investovala 23 milionů korun do pozemků v Praze a okolí. Jak ukázaly dokumenty z katastru nemovitostí, na nákupy za desítky milionů nepotřebovala hypotéku.
Trestního stíhání by se mohl dočkat i projektant Richard Bártík, jenž podle policie navýšil cenu projektu na opravu zámku v Buštěhradu, díky čemuž si pak Rath odnášel sedm milionů v krabici od vína. Na Bártíka však zamíří trestní oznámení žalobce Petra Jiráta, a to kvůli křivé výpovědi u soudu, během níž se snažil vysvětlit nevysvětlitelné - například proč řešil s ředitelkou kladenské nemocnice Pancovou podrobnosti rekonstrukce zámku v Buštěhradu. (VÍCE ZDE)