Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hells Angels mají policii v zádech

Česko

ŘEHOVICE/PRAHA „Zrovna mi operační hlásí, že státní hranici překročilo dalších zhruba 150 motorkářů,“ telefonovala odpoledne mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Skupina mířila na pražský sjezd Hells Angels. Černý gang bude do neděle sídlit u koupaliště Džbán.

Až tam se však řada účastníků nedostala. Cizinecká policie kontrolovala příjezdové cesty a několika osobám pobyt v Česku rovnou zatrhla. Zatím z republiky vykázala 51 lidí.

Na dálnici kontrolovat nemůžeme Třeba na pražském letišti nepustili na české území tři Američany.

„Měli jsme k dispozici několik indicií. Například ty, že na ně před halou čekal kamarád se znaky Hells Angels nebo jim se zavazadly přiletěla i motorka,“ vysvětluje Rendlová postup, podle nějž poznají nechtěné návštěvníky. A dodává, že všichni zadržení figurovali v evidenci nežádoucích osob.

Na dálnicích policisté nemůžou zastavovat dopravu, prohlídky motorkářů tedy probíhaly mimo. „Skupinu doprovázíme po D8 do Lovosic, kde ji hromadně zkontrolujeme na sjezdu,“ informoval pracovník dálniční policie z Řehovic.

Jeho kolegové z cizineckého oddělení zastavují členy gangu i třikrát za den – při vstupu do republiky, příjezdu do Prahy a před Džbánem. „Takže se skutečně nemůže stát, že by někdo neuposlechl naše nařízení a v Česku zůstal,“ popisuje Rendlová.

První den bez potíží V pátek přes den policisté nezaznamenali s motorkáři žádné potíže. „Nyní se projíždějí po skupinkách po Praze,“ sdělila mluvčí metropolitní policie Andrea Zoulová.

Podle jejích informací se v kempu Džbán pohybovalo v pátek 200 lidí. „Víme o dalších 500, kteří jsou už v Česku,“ dodává Zoulová s tím, že ještě několik skupin je v okolních státech.

Mnoho Pražanů proto připisovalo včerejší kolabující dopravu ve městě právě motorkářům. „Omezení máme jen dílčí, když je potřebujeme navést ke kontrole. Provoz kolaboval jako každý pátek,“ nesouhlasí Zoulová.

Pražská ani státní policie se na žádné speciální manévry o víkendu nechystá, většinu mužů bude mít v ulicích kvůli volbám.

A nečeká ani komplikace při zítřejším odjezdu motorkářů.

„Není běžné, že by se tu zdrželi. Počítáme s tím, že v neděli všichni Hells Angels odjedou,“ předpovídá mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

***

ĎÁBELŠTÍ JEZDCI

* Motorkářský gang černých jezdců na čoprech začal psát svou historii už v roce 1948 v USA, do dějin se ale výrazně zapsal o více než dvacet let později. Při hudebním festivalu na závodním okruhu v Altamontu 6. prosince 1969. Část gangu tam byla jako ochranka skupiny Rolling Stones. Kapela to však stále odmítá, motorkáře prý pozvala jen proto, aby chránili zvukovou aparaturu. Jak zaznamenal dokumentární film Gimme Shelter, při skladbě Under My Thumb Stones kapela koncert přerušila a najednou zaútočili dva členové gangu na osmnáctiletého černocha.

Pobodali ho, Meredith Hunter zemřel při převozu do nemocnice. * Motorkáře Alana Passaro obžalovaly úřady z vraždy, později jej ale osvobodily s tím, že jednal v sebeobraně. Festival provázela řada dalších útoků, při koncertu skupiny Jefferson Airplane motorkáři poštvali na tančící dav své psy a pustili se do něj obušky a železnými tyčemi. Veřejně se pak obhajovali, že jim lidé kopali do motorek. Kvůli těmto událostem Rolling Stones přestali s černým gangem spolupracovat.

Podle BBC se dotčení Hells Angels chtěli pomstít přímo na frontmanovi kapely. Vraždu Micka Jaggera prý zhatilo špatné počasí - člunem mířili k jeho newyorskému bytu, loď se však převrhla. Od té doby změnili Hells Angels svou image, řada expertů je ale dál považuje za klasický gang s kriminálním jednáním.

Autor: