Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Helma pro cyklisty bude povinná do 18 let

Česko

  14:45
Od konce srpna budou muset na základě novely silničního zákona všichni nezletilí cyklisté používat helmu. Doposud tato povinnost platila pouze pro děti do 15 let. Hlavním důvodem je časté úmrtí cyklistů při dopravních nehodách.
Cyklista - ilustrační foto

Cyklista - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Mladí lidé budou muset nosit helmu při jízdě na všech silnících, na polních či lesních cestách i na cyklostezkách. Nezletilému cyklistovi bude hrozit pokuta na místě do výše 2000 korun, ve správním řízení pak do 2500 korun.

Pokud poruší povinnost dítě do 15 let, budou za něj odpovědní rodiče. "Samozřejmě doporučujeme, aby ochrannou helmu používali všichni cyklisté," řekla mluvčí. Dopravní nehody totiž u řidičů jízdních kol končí více jak čtyřikrát častěji smrtí než u řidičů osobních automobilů.

Podle Kašparové mohou cyklisté snížit riziko úmrtí na silnicích, pokud budou dodržovat některá základní pravidla. Měli by například jezdit co nejvíce u pravého okraje. Při každé změně směru by měli dát včas znamení paží, při snížené viditelnost rozsvítit světla. Podle mluvčí je nebezpečná také jízda dvou cyklistů vedle sebe.

Smrtelným nehodám může předejít celková údržba kola včetně jeho výbavy. Odborníci doporučují svěřit kolo do péče specializovaných opraven. Podle mluvčí je pak důležité zkontrolovat stav bicyklu před každou jízdou.

Smrtí nebo těžkým zraněním cyklisty skončilo o letošních prázdninách již několik nehod. Naposledy ve středu zemřel desetiletý chlapec, kterého na Orlickoústecku srazilo osobní auto.

Do konce května zahynulo letos na českých silnicích 28 cyklistů, loni za celý rok 103. Na kolech zemřely v uplynulém roce čtyři děti. Na 1000 nehod jízdních kol loni připadlo 28 mrtvých cyklistů, což je řadí na druhé místo za motocyklisty. U automobilů to bylo zhruba šest usmrcených.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat