Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Helsinský výbor působí dodnes

Česko

DISKUSE

Vroce l988 zde „vládl bolševik“. Před různými výročími byli mnozí preventivně zavíráni na čtyřicet osm nebo devadesát šest hodin, mladé lidi v tričku s anglickým nápisem a třeba jen neobvykle nabarvenými vlasy legitimovali a předváděli na policejní stanice. Spontánní shromáždění k šedesátému výročí vzniku Československa rozehnali vodními děly a lidem mlátili hlavou o kapotu vozů Veřejné bezpečnosti.

Štvalo to všechny, ale jen někteří z nespokojených občanů toto bezpráví začali monitorovat. A 5. listopadu l988 založili v bytě manželů Urbanových Československý helsinský výbor (ČsHV). V čele stál bývalý ministr zahraničí z roku 1968, prof. Jiří Hájek a dalších dvacet dobrovolníků. Mezi nimi například Rudolf Battěk, Bohumil Doležal, Ján Čarnogurský, Václav Havel, Eva Kantůrková, Václav Malý, Milan Machovec, Libuše Šilhánová. Spojili se s Mezinárodní helsinskou federací pro lidská práva ve Vídni (IHFHR), prohlásili, že budou u nás usilovat o dodržování mezinárodně uznaných lidských práv zakotvených v úmluvách OSN, jež podepsala i tehdejší československá vláda.

Členové ČsHV byli dobrovolníci, ve svém volném čase získávali informace o situaci ve vězeňství, o porušování práv při shromaždování a projevu názorů. Vše vyšlo v samizdatu, ale také v zahraničním vysílání se o tom mluvilo a ostatní občané to slyšeli.

Po roce bylo skoro vše jinak Formálně, tedy právně, bylo všechno legální. V SSSR byl již Gorbačov, zavřít tyto dobrovolníky již KSČ nemohla, tak je jen různě šikanovala. Přerušovala jejich schůzky domovními prohlídkami, odvážela je na policejní stanice a někdy s nimi zavřela na dvacet čtyři hodin i členy mezinárodního helsinského výboru. Karla Schwarzenberga, který sem opakovaně jezdil jako zástupce IHFHR, nezavřeli, jen perlustrovali. Za rok, také v listopadu, již bylo všechno skoro jiné. Ale bez ČsHV by to bylo pomalejší, nebo zcela jiné. Principy lidských práv se samy o sobě nikdy nikde neprosadily: někdo to musel připomínat a bezpráví evidovat.

A protože skoro každá vláda se snaží práva občanů obcházet, rozmělňovat, aby ji zbytečně lidé při jejím vládnutí „nerušili“, tak Český helsinský výbor (ČHV) existuje dodnes. Je to nezisková, na vládě nezávislá organizace, vydává svůj Zpravodaj o dodržování lidských práv v této republice spolupracuje s Amnesty International, s Informačním centrem OSN a současně monitoruje práva dětí, žen, pacientů minorit a seniorů.

Členové ČHV zase občas mají dojem, že jejich hlas vláda neslyší, a dodnes v něm pracují dobrovolníci. Libuše Šilhánová, která před dvaceti lety výbor zakládala a dodnes v něm jako dobrovolnice působí, je přesvědčena, že vždycky se dá něco dělat a že jenom nadávat na poměry není program. Souhlasím s ní.

***

Vždycky se dá něco dělat a jenom nadávat na poměry není program

O autorovi| Jiřina Šiklová, socioložka, VŠ pedagožka

Autor: