Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herman odvolal náměstkyni pro památkovou péči. Nezvala na jednání kritiky

Česko

  15:52
PRAHA - Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) pro řízení sekce kulturního dědictví, ve funkci skončila. Dlouhodobě si na ni - především v souvislosti s přípravou nového památkového zákona - stěžovaly asociace památkářů.

Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková foto: Národní památkový ústav

„Pan ministr rozhodl, že náměstkem pro památkovou péči bude dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda,“ potvrzuje změnu, která proběhla v pondělí 1. června, Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury.

Anna Matoušková v resortu zůstává jako politická náměstkyně za hnutí ANO. „Pan ministr chce akcentovat kulturu připomínání, což bude součástí její agendy,“ pokračuje Cigánková.

I když ministerstvo kultury tvrdí, že ke změně došlo kvůli služebnímu zákonu a po vzájemné dohodě, může jít o důsledek tlaku památkových asociací. Těm vadilo, že Matoušková jejich zástupce nikdy nepřizvala na jednání o novém památkovém zákoně a ani nereagovala na jejich připomínky.

„Ministerstvo nový zákon konzultuje jen s těmi, kdo s ním souhlasí. Ti, kteří se písemně nebo na veřejných slyšeních v posledních dvou letech vyjadřují ke všem verzím památkového zákona kriticky, ke konzultacím nikdy přizváni nebyli,“ zaútočila na ni v dubnu Marie Švábová, viceprezidentka Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR .

A přidalo se i Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče. „Návrh zákona o památkovém fondu podstatně snižuje rozsah památkové ochrany národního kulturního dědictví,“ zlobí se zase jednatel sdružení David Otáhal.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat