Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herman odvolal náměstkyni pro památkovou péči. Nezvala na jednání kritiky

Česko

  15:52
PRAHA - Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) pro řízení sekce kulturního dědictví, ve funkci skončila. Dlouhodobě si na ni - především v souvislosti s přípravou nového památkového zákona - stěžovaly asociace památkářů.

Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková foto: Národní památkový ústav

„Pan ministr rozhodl, že náměstkem pro památkovou péči bude dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda,“ potvrzuje změnu, která proběhla v pondělí 1. června, Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury.

Anna Matoušková v resortu zůstává jako politická náměstkyně za hnutí ANO. „Pan ministr chce akcentovat kulturu připomínání, což bude součástí její agendy,“ pokračuje Cigánková.

I když ministerstvo kultury tvrdí, že ke změně došlo kvůli služebnímu zákonu a po vzájemné dohodě, může jít o důsledek tlaku památkových asociací. Těm vadilo, že Matoušková jejich zástupce nikdy nepřizvala na jednání o novém památkovém zákoně a ani nereagovala na jejich připomínky.

„Ministerstvo nový zákon konzultuje jen s těmi, kdo s ním souhlasí. Ti, kteří se písemně nebo na veřejných slyšeních v posledních dvou letech vyjadřují ke všem verzím památkového zákona kriticky, ke konzultacím nikdy přizváni nebyli,“ zaútočila na ni v dubnu Marie Švábová, viceprezidentka Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR .

A přidalo se i Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče. „Návrh zákona o památkovém fondu podstatně snižuje rozsah památkové ochrany národního kulturního dědictví,“ zlobí se zase jednatel sdružení David Otáhal.