Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herman odvolal náměstkyni pro památkovou péči. Nezvala na jednání kritiky

Česko

  15:52
PRAHA - Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) pro řízení sekce kulturního dědictví, ve funkci skončila. Dlouhodobě si na ni - především v souvislosti s přípravou nového památkového zákona - stěžovaly asociace památkářů.

Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková foto: Národní památkový ústav

„Pan ministr rozhodl, že náměstkem pro památkovou péči bude dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda,“ potvrzuje změnu, která proběhla v pondělí 1. června, Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury.

Anna Matoušková v resortu zůstává jako politická náměstkyně za hnutí ANO. „Pan ministr chce akcentovat kulturu připomínání, což bude součástí její agendy,“ pokračuje Cigánková.

I když ministerstvo kultury tvrdí, že ke změně došlo kvůli služebnímu zákonu a po vzájemné dohodě, může jít o důsledek tlaku památkových asociací. Těm vadilo, že Matoušková jejich zástupce nikdy nepřizvala na jednání o novém památkovém zákoně a ani nereagovala na jejich připomínky.

„Ministerstvo nový zákon konzultuje jen s těmi, kdo s ním souhlasí. Ti, kteří se písemně nebo na veřejných slyšeních v posledních dvou letech vyjadřují ke všem verzím památkového zákona kriticky, ke konzultacím nikdy přizváni nebyli,“ zaútočila na ni v dubnu Marie Švábová, viceprezidentka Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR .

A přidalo se i Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče. „Návrh zákona o památkovém fondu podstatně snižuje rozsah památkové ochrany národního kulturního dědictví,“ zlobí se zase jednatel sdružení David Otáhal.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat