Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Herman odvolal náměstkyni pro památkovou péči. Nezvala na jednání kritiky

Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková | foto: Národní památkový ústav

PRAHA Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) pro řízení sekce kulturního dědictví, ve funkci skončila. Dlouhodobě si na ni - především v souvislosti s přípravou nového památkového zákona - stěžovaly asociace památkářů.

„Pan ministr rozhodl, že náměstkem pro památkovou péči bude dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda,“ potvrzuje změnu, která proběhla v pondělí 1. června, Simona Cigánková, mluvčí ministerstva kultury.

Anna Matoušková v resortu zůstává jako politická náměstkyně za hnutí ANO. „Pan ministr chce akcentovat kulturu připomínání, což bude součástí její agendy,“ pokračuje Cigánková.

I když ministerstvo kultury tvrdí, že ke změně došlo kvůli služebnímu zákonu a po vzájemné dohodě, může jít o důsledek tlaku památkových asociací. Těm vadilo, že Matoušková jejich zástupce nikdy nepřizvala na jednání o novém památkovém zákoně a ani nereagovala na jejich připomínky.

„Ministerstvo nový zákon konzultuje jen s těmi, kdo s ním souhlasí. Ti, kteří se písemně nebo na veřejných slyšeních v posledních dvou letech vyjadřují ke všem verzím památkového zákona kriticky, ke konzultacím nikdy přizváni nebyli,“ zaútočila na ni v dubnu Marie Švábová, viceprezidentka Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR .

A přidalo se i Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče. „Návrh zákona o památkovém fondu podstatně snižuje rozsah památkové ochrany národního kulturního dědictví,“ zlobí se zase jednatel sdružení David Otáhal.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Jednání vlády - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!