Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Odvolaný šéf ÚSTR Herman jde do politiky. Vstoupil do KDU-ČSL

Česko

  16:38aktualizováno  18:01
PRAHA - Odvolaný šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman vstupuje do aktivní politiky, stává se členem KDU-ČSL, zjistila ČTK. Členství ve straně potvrdila mluvčí KDU-ČSL Alexandra Alvarová. Herman zřejmě bude kandidovat i ve volbách.

Daniel Herman foto: Lidové noviny

Odvolání Hermana z čela ÚSTR vyvolalo bouři a odhalilo spor hlavně mezi ODS a ČSSD o směřování ústavu.

Herman ČTK řekl, že křesťanskodemokratické principy jsou mu nejbližší a že s KDU-ČSL spolupracuje dlouhodobě. V jakých volbách by mohl kandidovat, je podle něj předčasné říkat. "Na podzim by mohlo být jasněji," dodal Herman.

První stranické angažmá

Podle informací ČTK by měl být jedničkou na jihočeské kandidátce do sněmovních voleb. V Hermanově případě půjde o první stranické angažmá.

Vystudovanému teologovi Hermanovi je blízká katolická církev, bývalý kněz v minulosti pracoval jako mluvčí České biskupské konference.

Pavla Foglová.

V poslední době se dostal do popředí mediálního zájmu poté, co ho odvolala z funkce rada ÚSTR, zvolená levicovým Senátem, a nahradila ho Pavlou Foglovou. Kritici Hermanova odvolání se obávají o budoucnost ústavu a nařkli sociální demokracii i radu z úsilí o jeho destabilizaci a pokus ovládnout před budoucí vládou s KSČM archiv komunistických bezpečnostních složek. Sociální demokracie toto tvrzení ostře odmítá, naopak obvinila z politizace celé věci právě ODS.

Herman čelí trestnímu oznámení podaném radou ÚSTR kvůli údajnému špatnému hospodaření. Zvažuje to také nová ředitelka Foglová, podle níž Herman v lednu rozdal odměny za letošní rok v celkové výši 903 tisíc korun a zvýšil platy několika zaměstnancům jen krátce předtím, než jej v dubnu rada ÚSTR odvolala z funkce. Více k tématu najdete zde.

KDU-ČSL se Hermana po odvolání zastala. Strana uvedla, že je nespokojena s aktivitami rady, neboť prý usiluje o likvidaci práce ÚSTR.

Vývoj v Ústavu pro studium totalitních režimů

  • 5. prosince 2012 - Senát, ve kterém má většinu ČSSD, zvolil tři nové členy rady ÚSTR, mezi nimi politologa Lukáše Jelínka, blízkého sociální demokracii nebo antropologa Michala Uhla.
  • 3. ledna 2013 - Rada zasedla poprvé v novém složení, předsedkyní zvolila Petrušku Šustrovou a jejím zástupcem Jelínka. Dosavadní šéfka rady a předsedkyně Konfederace politických vězňů (KPV) Naděžda Kavalírová pozici neobhájila. 20. března 2013 - Senát do rady zvolil pouze historika Jana Bureše z ČSSD, neprošel bývalý člen ODS Jiří Liška. Rada tak zůstala jen v šesti členech z předpokládaných sedmi.
  • 21. března - Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že má "důvodnou obavu", že paralyzace ÚSTR ještě před volbami je podmínkou, kterou si dala komunistická strana před případnou povolební spoluprací s ČSSD.
  • 22. března - Politické grémium ČSSD odmítlo spekulace premiéra Nečase, že sociální demokracie má v úmyslu ústav omezit či zrušit.
  • 5. dubna - Konfederace politických vězňů podpořila ředitele Hermana a konstatovala, že nové složení rady ústavu znesnadňuje jeho práci a plnění zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu.
  • 10. dubna - Rada ÚSTR odvolala z funkce ředitele Hermana a na jeho místo zvolila Pavlu Foglovou, která působila jako šéfka Českého centra ve Varšavě v Polsku. - Premiér Nečas prohlásil, že Hermanovo odvolání považuje za politické rozhodnutí přijaté ruku v ruce vedením ČSSD a komunisty kvůli přístupu k archivům komunistické StB. ČSSD uvedla, že odmítá zatahování ústavu do politického boje.
  • 11. dubna  - Z vědecké rady ústavu odešla více než třetina z jejích 15 členů. - Senátor ČSSD Jiří Dienstbier označil kritiku Hermanova odvolání zejména ze strany ODS za "pravicový bolševismus".
  • 12. dubna  - Nad způsobem Hermanova odvolání se pozastavil i pražský arcibiskup Dominik Duka, který také kritizoval místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka za jeho výroky.
  • 15. dubna - Vědecká rada ÚSTR se rozpadla, odešli nebo oznámili svůj odchod z ní i zbylí členové. Z ústavu odchází také první náměstek ředitele Eduard Stehlík. - Premiér Nečas se sešel s Hermanem. Po setkání zopakoval, že v celé kauze jde o ovládnutí Archivu bezpečnostních složek (ABS), který spadá pod ÚSTR, a o to, aby informace z něj neohrozily budoucí vládní spolupráci ČSSD a KSČM.
  • 16. dubna - ÚSTR oznámil, že novým prvním náměstkem bude bývalý přechodný ředitel této instituce Zdeněk Hazdra.
  • 18. dubna - Nová ředitelka ÚSTR Foglová oznámila, že chce odvolat šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou a nahradit ji archivářkou Světlanou Ptáčníkovou. Skončit podle Foglové má také ředitel její kanceláře Pavel Žáček a ekonomický náměstek René Schreier.
  • 21. dubna - Odvolaný ředitel Herman oznámil, že od několika členů rady ÚSTR bude požadovat omluvu za poškození dobrého jména. Rovněž prohlásil, že výpověď dostal neplatně, protože nebyla projednaná s odbory a ani mu nikdo nenabídl jiné místo.
  • 23. dubna - Platforma evropské paměti a svědomí se vyzvala ředitelku Foglovou, aby vysvětlila své rodinné podnikatelské aktivity mimo jiné z 90. let. Platforma uvedla, že se znepokojením sleduje zprávy médií o její "možné roli v největším skandálu polistopadové ČR" z let 1997 až 1998 v kauze černého konta ODS.
  • 25. dubna - Ředitelka ÚSTR Foglová odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. Kukánová odmítla odvolací dopis převzít, odvolání považuje za protiprávní a cítí se stále být šéfkou archivu. Chystané odvolání předtím projednala rada ústavu, radní záměru většinou vyjadřovali podporu.
  • 3. května - Nová ředitelka ÚSTR řekla, že za Hermana docházelo v ústavu k podivnému odměňování. Bývalý šéf Daniel Herman v lednu rozdal zaměstnancům na odměnách 900 tisíc korun. "Sedm osob si rozdělilo skoro polovinu. Většinou ředitelé odborů," řekla Foglová. Radní podali trestní oznámení.
Autoři: ,