Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herning čekal na velký den

Česko

HERNING (od zpravodaje LN v Dánsku) Nad fotbalovým stadionem v Herningu se opět spustila sněhová vánice, ale několik mužů, kteří právě připravovali stadion na dnešní duel Dánsko-Česko, v té chvíli rozmary počasí nemohly rozházet. Malinké město na severu Dánska s ještě menším stadionem pro 12 tisíc fanoušků se totiž pečlivě chystalo na velkou slávu. Poprvé se tady představí dánská reprezentace. Takový rozruch Herning ještě nezažil. „Je to klidné místo. Je tady pohoda a hlavně bezpečno,“ potvrzuje český brankář Martin Raška, který už rok chytá za místní FC Midtjylland.

Ještě před pár lety nebývalo zvykem, aby dánský národní tým hrál mimo Kodaň. Jenže teď mu nic jiného nezbývá. Stadion Parken, aréna pro 42 tisíc fanoušků, od prosince prochází rekonstrukcí a místo jedné z tribun teď zeje obrovská díra. Až zmizí, Parken bude zase nablýskanou chloubou všech Dánů.

Podobnou rekonstrukcí jako by nyní procházela i samotná dánská reprezentace. Ta paralela je až symbolická. Tým, který loni neuspěl v kvalifikaci a v létě bude poprvé od roku 1980 chybět na evropském šampionátu, se snaží co nejrychleji vrátit mezi evropskou elitu. „Dánové vkládají do svého týmu velké naděje. Je cítit, že se s vyřazením ještě nevyrovnali,“ říká Libor Sionko, který obléká dres FC Kodaň.

Kdyby Dánové nikdy nic nevyhráli, smířili by se s neúspěchem snadněji. Jenže většina z nich si ještě pamatuje, jak národní tým v roce 1984 došel na EURO do semifinále, a o osm let později ho dokonce senzačně vyhrál.

Od té doby ale marně čeká na další úspěch. „Dánové jsou realisté, je jim jasné, že na tak malou zemi je i jeden titul mistrů Evropy velký úspěch,“ připomíná Sionko, že šestnáct let starý úspěch se zrodil v zemi, která má jen pět milionů obyvatel.

Když k tomu přidáte polohu na severu Evropy, snadno pochopíte, proč se čeští fanoušci občas dívají na dánskou ligu skrz prsty. „Na podzim sem přišlo hodně hráčů ze zahraničí, a tím vzrostla úroveň celé soutěže. Nejlepší kluby v Dánsku jsou určitě lepší než v Česku,“ upozorňuje Raška.

Raška: Rozhodčí se tu neřeší Není divu, že čeští hráči v Dánsku jsou už na neustálé srovnávání alergičtí. „Myslím, že dánská liga rozhodně není špatná, je asi na stejné úrovni jako ta česká,“ opakuje stále dokola Sionko.

Kromě něj a Rašky hraje v Dánsku od zimy i bývalý sparťan Zdeněk Pospěch. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, a hned pochopíte, proč všichni tři rychle přivykli poklidnému životu na severu Evropy. „Překvapilo mě, že jen výjimečně jezdíme na předzápasové soustředění. Scházíme se až před zápasem, což mi vyhovuje. Mám víc času na rodinu,“ pochvaluje si Sionko.

Raškovi zase vyhovuje příjemná atmosféra kolem fotbalu. „V Česku se neustále řeší problémy s rozhodčími. Spekuluje se, kdo zápas ovlivnil. To by tady nikoho ani nenapadlo,“ usmívá se Raška.

Zápas českého týmu v Herningu byl i pro něj velkou událostí, ačkoliv včerejší trénink sledoval jen z tribuny. Na rozdíl od svých dvou krajanů se na ni posadí i dnes a poprvé nebude držet palce domácím. „Češi vyhrají, ale bude to po boji, Dánové jim nedají nic zadarmo,“ varuje Raška.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat