Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Herny doběhly radní i ministra

Na videoterminály zákazy neplatí, do Bohumína se tak vracejí zrušené herny

BOHUMÍN Sotva vyhnali v Bohumíně z centra města výherní automaty, nahradily je videoterminály. Přístroje, které místo mincí fungují na bankovky či platební karty, ale nepodléhají schválení radnice.

Ministerstvo financí, které videoterminály povoluje, tvrdí, že nemělo jinou možnost. „Technický pokrok předběhl legislativu. Nikoho z nás tato situace netěší,“ popisuje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Starosta Petr Vícha hodlá s videoterminály bojovat stejně jako s automaty. Přesto nebo právě proto, že herny v samém centru Bohumína rostou jedna za druhou znova a vracejí se do nich stejní klienti. „Byl jsem se v těch hernách podívat. Za videoterminály seděli opět sociálně slabí občané. Jeden vedle druhého sem chodí prohrávat své sociální dávky,“ popisuje klientelu heren Vícha.

Radní v minulosti vydali seznam 25 ulic, ve kterých výherní hrací automaty stát nesmějí. Sociálně slabí nechávali v hernách všechny peníze, kolem heren byl hluk a nepořádek. „Chceme chránit veřejný pořádek a ztížit lidem zneužívání sociálních dávek, protože z našich zkušeností víme, že jejich velká část končila jinde než v potravinách a oblečení pro děti,“ tvrdí Vícha. Jenže zákazy města se na nové herny s videoterminály nevztahují.

Klasické výherní hrací automaty a videoterminály vypadají prakticky stejně, je však mezi nimi několik podstatných rozdílů. Zatímco z automatů mají zisk i obecní pokladny, částečný zisk z videoterminálů odvádějí jejich provozovatelé přímo ministerstvu financí. Videoterminály jsou totiž na rozdíl od samostatných automatů zapojeny centrálně. Podle kritiků těchto přístrojů tak sázející mohou přijít ještě o více peněz než v klasických automatech. Jen v samotném Bohumíně ministerstvo financí povolilo v posledních několika měsících osmdesát sedm videoterminálů. Herny rostou blízko škol, kostelů i zdravotních středisek. Ve dvou dnech povolilo ministerstvo financí bez vědomí města provoz třiasedmdesáti terminálů. A to právě v těch ulicích, kde dříve radní klasické výherní automaty zakázali. Vícha posměšně nazývá dva srpnové dny, kdy ministerstvo vydalo desítky povolení „dny pilnosti ministerstva financí“. Mluvčí ministerstva Jakob však opakuje, že jsou při vyřizování žádostí o povolení provozování videoterminálů v podstatě bezmocní a musejí je vyřídit do konkrétních lhůt. Tím vysvětluje i velké počty schválených žádostí během pár dní. „Dříve platila gentlemanská dohoda, že tam, kde města zakazují provoz hracích automatů, nebudou ani videoterminály,“ přiznává mluvčí. Jenže podle něj provozovatelé terminálů přestali tyto dohody dodržovat a herny s moderními přístroji zřizují i tam, kde musely dříve automaty zmizet.

Pro města, která po automatech nechtějí ani videoterminály, existuje podle ministerstva financí jediné řešení. Počkat na nový loterijní zákon, který provoz videoterminálů upraví. „Na návrhu zákona se pracuje, do konce roku by měl být předložen vládě,“ konstatoval Jakob. Další možnou obranou proti videoterminálům nyní podle ministerstva je, že v místech, kde jsou provozovány, bude opakovaně docházet k narušení veřejného pořádku. Pak je možné provoz videoterminálů zakázat.

Bohumínský starosta Petr Vícha připouští, že jde o složité právní téma. „Budeme zoufale hledat všechny právní možnosti, jak se bránit,“ říká na adresu nově vznikajících heren. Problém Vícha řeší spolu s kolegy z některých dalších radnic spojených ve Sdružení měst a obcí proti hazardu. Na obdobné potíže s novými hernami plnými videoterminálů si stěžují v Jihlavě nebo v Brně. Podle Víchy už nyní kolem nově vzniklých heren dochází k rušení nočního klidu. „Dostávali jsme děkovné dopisy i od rodin gamblerů, že jsme z města automaty vymýtili. Bohužel teď máme herny zpátky,“ říká Vícha trpce.

Otevřený boj proti výherním hracím automatům začali bohumínští zastupitelé již v roce 2005. Svými vyhláškami stále rozšiřovali počty ulic, ve kterých se přístroje nesmějí objevit. Zatímco dříve bylo v Bohumíně 144 výherních automatů, dnes je jich v jeho okrajových částech jen 33. Město tak oželelo ročně pět milionů korun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: