Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Heslo voleb: rekordní neúčast. Poprvé jsem váhal, vzkázal Klaus

Evropa

  11:30
PRAHA - UVNITŘ ONLINE. Eurovolby v Česku netáhnou. Svědčí o tom mizivá účast. Po prvním dni se mluvilo o 10procentní účasti. Před pěti lety to přitom byla v pátek necelá pětina. A reputaci českých voličů zřejmě nezachrání ani druhý den voleb - podle statistik totiž chodí v sobotu ještě méně lidí. Celková účast tak bude pravděpodobně vůbec nejnižší v české historii.

Volby do Evropského parlamentu v Olomouci. foto: MAFRA - Tomáš Frait

V prvních eurovolbách (v roce 2004) přišlo volit 28 procent lidí. Podobná účast byla zaznamenána i o pět let později. Jaká bude účast v letošních volbách, se teprve ukáže. Patrně ale nedosáhne ani na dvacetiprocentní hranici.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšší zájem o eurovolby byl během prvního dne registrován v Praze, kde odvolilo od deseti do dvaceti procent. Ve středních Čechách a Olomouckém kraji dorazilo k urnám už jen osm procent lidí. V Jihomoravském kraji odevzdalo svůj hlas během prvního dne pouhých devět procent.

Sobotní účast:

Podle informací od volebních komisařů přišlo v sobotu dopoledne hlasovat v průměru méně než 15 procent voličů.

Nízkou účast zaznamenala volební komise i na severu Moravy, kde volby tradičně příliš netáhnou. Za první den tam odhlasovalo mezi pěti a deseti procenty lidí.

Ještě méně to bylo v Plzeňském kraji, kde podle Jana Nového z krajského úřadu účast pohybovala kolem osmi procent. Celorepublikovému průměru odpovídala účast v jižních a východních Čechách, na Vysočině, v Libereckém, Karlovarském, ve Zlínském kraji.

Proč čeští voliči nejeví zájem o volby? Na vině může být malá informovanost i špatné počasí, ale i prostý nezájem o dění v Bruselu. Ostatně volební účast u eurovoleb patří v Česku historicky k nejnižším. Voliče nepřilákaly ani výzvy politiků, Evropského parlamentu či různých organizací věnujících se unijní tématice. Nepřesvědčila je také rekordní nabídka 849 kandidátů na evropské poslance, které nominovalo 38 volebních uskupení.

Vysvětlení, proč lidé nechodí k urnám, nabízí i prezident Miloš Zeman. "(Lidé) neberou problematiku EU příliš vážně a mylně se domnívají, že se jich netýká. Přitom už 80 procent zákonů, které se u nás přijímají, jsou zákony z dílny EU," řekl novinářům poté, co na základní škole v pražských Lužinách odevzdal svůj hlas. Na vině jsou podle hlavy státu především novináři, kteří o tom neinformují, ale také politici. Zeman by byl pro to, aby účast v domácích volbách byla povinná.

"Musím se přiznat, že jsem snad vůbec prvně za období 25 let po pádu komunismu velmi váhal, jestli mám vůbec jít volit," řekl novinářům také bývalý prezident a odpůrce EU Václav Klaus. Nízká volební účast podle něj svědčí o tom, že pokus uměle řídit Evropu je omylem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!