Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hidžáby trápí další školu. Nevíme, co máme dělat, zoufá si ředitelka

Česko

  12:00
Otázku, jak se postavit k nošení muslimských šátků, si musela položit další pražská střední zdravotnická škola. Vlasy si tu zahalují dvě studentky. "Nevíme, co s tím máme dělat," říká ředitelka Mária Janáková. Rozděleni v názoru na hidžáb jsou i spolužáci. Také je by zajímalo stanovisko státu.

Studentky v šátcích - zastala se jich ombudsmanka. foto: Reprofoto

Přednedávnem LN upozornily na výrok veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, že zákaz šátku ve třídách jako náboženského symbolu je diskriminace. Ombudsmanka to uvedla v souvislosti s případem muslimské studentky, která ho měla sundat kvůli školnímu řádu.

Podle ředitelky Ivanky Kohoutové jde o pokrývku hlavy a ta je zakázaná. Právě na sílu tohoto dokumentu se nyní ptá Janáková. "Čekám na vyjádření školní rady, protože k řádu se vyslovují i zástupci pedagogů a rodičů," sdělila LN.

Víra se při práci s kahanem nedoporučuje

Ředitelka se totiž bojí, že by šátky mohly způsobit potíže třeba při chemických cvičeních. "Studenti pracují i s hořícími kahany," uvedla. Obrátí se proto i na Českou školní inspekci. Jisté podle ní není ani to, jestli by studentky směly jít na praxi do nemocnice: "Těchto dvou se toto sice netýká, protože studují obor, kde není praxe nutná, ale ptáme se do budoucna."

ČTĚTE TAKÉ:

Podnikat kroky na vlastní pěst by podle svých slov nemusela, kdyby zákonodárci přijali stanovisko. Z reakcí některých poslanců ale vyplývá, že by debata nebyla jednoduchá. Stačí se podívat do výboru pro sociální politiku. "Pro takový zákon nejsem," napsala LN poslankyně z TOP 09 Markéta Adamová. Argument, že by u zdravotnického personálu mohly šátky vadit kvůli hygieně, je podle ní nesmyslný: "Vždyť je celá řada řádových sester, které nosí podobnou pokrývku hlavy."

Kritika ombudsmanky

Pavlína Nytrová z ČSSD zastává opačný názor: "Jsem proti náboženským symbolům ve školách." Podle Radima Holečka (ODS) se z porušení školního řádu kvůli stanovisku ombudsmanky Šabatové stalo zbytečně politikum. "Pokud ale k regulaci podobných jevů nepostačí zdravý rozum či lokální opatření na straně dotčených škol, pak bude pravděpodobně nutné přijmout zákonnou normu," uvedl.

Anketa

Mají české školy zakázat dívkám nošení muslimských šátků?

ANO 5086
NE 447

Výrok veřejné ochránkyně práv napadl i právní zástupce ředitelky Kohoutové Oldřich Choděra. Překročila jím podle něj své pravomoce a sama diskriminovala, a to ostatní studenty. Údajně také připravuje se svojí klientkou na Šabatovou žalobu.

S postupem ombudsmanky nesouhlasí ani ústavní právník Aleš Gerloch: "Dal bych v tomto za pravdu, že její postoj byl příliš kategorický. Ombudsmanka nemůže někomu něco ukládat." Šabatová prostřednictvím své mluvčí Ivy Hrazdílkové vzkázala, že nikomu nic neukládala. "Z principu může požádat, a to udělala. Je na těch stranách, jestli to budou akceptovat," vysvětlila Hrazdílková.

Proč by měly mít výjimky?

O studentkách s šátkem na hlavě živě debatují i spolužáci na sociální síti. Podle většiny se tento problém až tak netýká diskriminace víry.

"Druhá věc je porušení školního řádu. Nevidím důvod, proč by měly mít nějaké výjimky a mělo by se jim to tolerovat. Naopak, ony by se měly přizpůsobit školnímu řádu," uvedl jeden ze studentů.

Jiní by ale k dívkám byli v tomto ohledu benevolentní. "Každý člověk by se měl naučit tolerovat jinou víru a ta víra má určitá pravidla. Nezáleží na tom, kde žije, ale v co věří," uvedla jedna ze studentek.