Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Historický dům v Soukenické byl zbourán nezákonně.’ Památkáři chtějí přezkum

Česko

  17:29
PRAHA - Pražští památkáři chtějí přezkum rozhodnutí, na jehož základě investor o víkendu rozboural historický dvoupodlažní dům v Soukenické ulici v centru metropole. Kvůli chemické kontaminaci nařídil demolici stavební úřad Prahy 1. Podle šéfa památkářů Jiřího Skalického postupoval nezákonně.

Historický dům, který byl kvůli údajné kontaminaci zničen. foto: Google/StreetView

Zákon patrně porušil i stavitel. V případu hrozí sankce, řekl Skalický.

„Likvidací stavby se stavebníkovi uzavřely dveře ke stávajícímu územnímu rozhodnutí,“ tvrdí ředitel. Již vydané územní rozhodnutí podle něj demolicí domu pozbývá platnosti.

„V budoucnu budeme jako památkáři řešit otázku připuštění nové stavby na původním místě v původních výškách a šířkách,“ doplnil. Památkáři v minulosti povolili stavbu osmipatrového rezidenčního domu s několika podzemními patry pro parkování. Podmínkou ale bylo zachování a přestavba domu původního.

Začala demolice historického domu v Soukenické. Památkáři byli proti

Praha 1 následně minulý týden nařídila demolici. Důvodem byl údajně havarijní stavbu budovy. Konstrukce objektu byla podle rozhodnutí úřadu kontaminována toxickými látkami. Gotické sklepy, pískovcový portál a vrata chce investor zachovat.

„V plánu je na tomto místě postavit objekt o stejné výšce, jako mají sousední domy, s čistě rezidenční funkcí, kvalitní architekturou, dostatkem parkovacích stání a wellness s bazénem,“ uvedl o víkendu místopředseda představenstva firmy Bau-Invest Viktor Vlček.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat