Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historie nás spojuje. Znovuobnovení vztahů s Českem je důvodem k oslavám, říká izraelský prezident Rivlin

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | foto: Kancelář prezidenta ČR

Praha Současná krize je výzvou, která může vést k příležitostem pro partnerství, sdílení znalostí a řešení problémů. Měli bychom aktivně hledat způsoby, jak sdílet výzkum, spolupracovat na nápadech, vzájemně si představovat nové a inovativní způsoby práce, říká izraelský prezident Reuven Rivlin.

LN: České a židovské národní hnutí se na přelomu 19. a 20. století navzájem inspirovalo a ovlivňovalo. Jak je dnes vnímán příspěvek Československa a Čechů k vytvoření Izraele?
Izraelci dodnes s velkou vážností vzpomínají na příspěvek Československa k jejich nezávislosti. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk podporoval sionistické hnutí a oba národy prošly ve stejném období národní renesancí. Je pravda, že obě hnutí se navzájem inspirovala, ovlivňovala a posilovala. Izraelci dnes na severu země žijí v kibucu Kfar Masaryk, procházejí se po bulváru Masaryk v Tel Avivu a jedí a pijí ve slavné jeruzalémské kavárně Masaryk.

To jsou živé symboly vztahu mezi námi a vděčnosti Izraelců Československu a Čechům. Ben Gurion, první izraelský předseda vlády, pochopil, jak zásadní byla vaše vojenská pomoc při dosažení našeho vítězství ve válce v roce 1948. Naši vojáci bojovali s českými puškami a další generace vědí, jak důležité byly pro válečné úsilí. Naše letectvo ví, jak zásadní byl přínos výcviku, který dostali naši první piloti ve vaší zemi, i bojových letadel z Československa, jež nám pomohla vyhrát válku za nezávislost.

Jeden z mých předchůdců ve funkci prezidenta, Ezer Weizman, byl jedním z těch, kteří trénovali v Československu a veleli izraelskému letectvu v ohromujícím vítězství v červnu 1967. V roce 1968, rok poté, co Izraelci osvobodili naše hlavní město Jeruzalém, jsme pozorně sledovali boj Čechů za osvobození Prahy a litovali jsme vaší ztráty svobody.

Jeden z našich nejslavnějších zpěváků napsal píseň s názvem Praha, která se stala obrovským hitem, jenž se hrál znovu a znovu. Byla o „písni, ve které jsem snil o Praze, kde znovu vyjde slunce“. Naše sdílené kořeny samozřejmě jdou mnohem hlouběji. Židé jsou nedílnou součástí historie českého lidu a Franz Kafka i pražský golem hrají důležitou roli v naší sdílené kultuře. Také si pamatujeme, že před vznikem židovského státu byli čeští židé přijímáni jako rovnocenní a přispívali svým talentem české společnosti a požívali ve vaší zemi svobod a práv.

LN: Letos oslavujeme 30. výročí nově navázaných diplomatických vztahů po pád u komunismu v Československu. Jak se Izraelci dívají na současné vztahy s Čechy? Dostali jsme se na nějakou novou úroveň od dob prezidenta Masaryka a pomoci v roce 1948?
Znovunavázání diplomatických vztahů je skutečně důvodem k oslavám. Prezident Havel navázal diplomatické vztahy s Izraelem pouhé tři měsíce po pádu prosovětského režimu, což ukazuje na důležitost vztahů pro obě strany. Za těch třicet let jsme budovali a prohlubovali naše vztahy v celé řadě oborů v oblasti inovací, vědy, technologií, cestovního ruchu, bezpečnosti, boje proti terorismu, v akademické sféře, kultuře a mnoha dalších způsoby, které jsou dobré pro obě země i pro oba národy.

Rozhovor vyšel v mimořádné páteční příloze LN Česká republika + Izrael.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...