Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historie nás spojuje. Znovuobnovení vztahů s Českem je důvodem k oslavám, říká izraelský prezident Rivlin

Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti Reuven Rivlin a Miloš Zeman na schůzce v Jeruzalémě v roce 2018 | foto: Kancelář prezidenta ČR

Praha Současná krize je výzvou, která může vést k příležitostem pro partnerství, sdílení znalostí a řešení problémů. Měli bychom aktivně hledat způsoby, jak sdílet výzkum, spolupracovat na nápadech, vzájemně si představovat nové a inovativní způsoby práce, říká izraelský prezident Reuven Rivlin.

LN: České a židovské národní hnutí se na přelomu 19. a 20. století navzájem inspirovalo a ovlivňovalo. Jak je dnes vnímán příspěvek Československa a Čechů k vytvoření Izraele?
Izraelci dodnes s velkou vážností vzpomínají na příspěvek Československa k jejich nezávislosti. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk podporoval sionistické hnutí a oba národy prošly ve stejném období národní renesancí. Je pravda, že obě hnutí se navzájem inspirovala, ovlivňovala a posilovala. Izraelci dnes na severu země žijí v kibucu Kfar Masaryk, procházejí se po bulváru Masaryk v Tel Avivu a jedí a pijí ve slavné jeruzalémské kavárně Masaryk.

To jsou živé symboly vztahu mezi námi a vděčnosti Izraelců Československu a Čechům. Ben Gurion, první izraelský předseda vlády, pochopil, jak zásadní byla vaše vojenská pomoc při dosažení našeho vítězství ve válce v roce 1948. Naši vojáci bojovali s českými puškami a další generace vědí, jak důležité byly pro válečné úsilí. Naše letectvo ví, jak zásadní byl přínos výcviku, který dostali naši první piloti ve vaší zemi, i bojových letadel z Československa, jež nám pomohla vyhrát válku za nezávislost.

Jeden z mých předchůdců ve funkci prezidenta, Ezer Weizman, byl jedním z těch, kteří trénovali v Československu a veleli izraelskému letectvu v ohromujícím vítězství v červnu 1967. V roce 1968, rok poté, co Izraelci osvobodili naše hlavní město Jeruzalém, jsme pozorně sledovali boj Čechů za osvobození Prahy a litovali jsme vaší ztráty svobody.

Jeden z našich nejslavnějších zpěváků napsal píseň s názvem Praha, která se stala obrovským hitem, jenž se hrál znovu a znovu. Byla o „písni, ve které jsem snil o Praze, kde znovu vyjde slunce“. Naše sdílené kořeny samozřejmě jdou mnohem hlouběji. Židé jsou nedílnou součástí historie českého lidu a Franz Kafka i pražský golem hrají důležitou roli v naší sdílené kultuře. Také si pamatujeme, že před vznikem židovského státu byli čeští židé přijímáni jako rovnocenní a přispívali svým talentem české společnosti a požívali ve vaší zemi svobod a práv.

LN: Letos oslavujeme 30. výročí nově navázaných diplomatických vztahů po pád u komunismu v Československu. Jak se Izraelci dívají na současné vztahy s Čechy? Dostali jsme se na nějakou novou úroveň od dob prezidenta Masaryka a pomoci v roce 1948?
Znovunavázání diplomatických vztahů je skutečně důvodem k oslavám. Prezident Havel navázal diplomatické vztahy s Izraelem pouhé tři měsíce po pádu prosovětského režimu, což ukazuje na důležitost vztahů pro obě strany. Za těch třicet let jsme budovali a prohlubovali naše vztahy v celé řadě oborů v oblasti inovací, vědy, technologií, cestovního ruchu, bezpečnosti, boje proti terorismu, v akademické sféře, kultuře a mnoha dalších způsoby, které jsou dobré pro obě země i pro oba národy.

Rozhovor vyšel v mimořádné páteční příloze LN Česká republika + Izrael.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...