Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historikové se zastali Dohnala, který si stojí za svými nákupy umění

František Dohnal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Historikové umění představující významné tuzemské oborové organizace se zastávají prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Ten v minulých dnech čelil kritice za nákupy uměleckých děl pro sídlo svého úřadu.

Nejvíce vadily nákupy umění komunistickému poslanci Vladimíru Koníčkovi, tomu odborníci nyní poslali otevřený dopis.

Kritici nákupů říkají, že NKÚ má dohlížet na dobré hospodaření státních institucí, ale sám prý utrácí.

Informace o nákupech děl se objevily v tisku brzy poté, co média zmiňovala Dohnalovo údajně příliš drahé bydlení na útraty státu. S informacemi přišli sami členové vedení úřadu. Luxusní bydlení slíbil Dohnal opustit, za nákupem děl si ale stojí. Hospodařením NKÚ má prověřit sněmovní kontrolní výbor, respektive nezávislý auditor.

NKÚ nakoupil v letech 2007 a 2008 přes dvě desítky uměleckých děl. Šéf kontrolního výboru sněmovny Koníček uvedl, že si nemyslí, "že by státní úřady měly nakupovat umělecká díla, od toho má stát galerie". To se historikům nelíbí, státy podle nich nakupovaly umění v minulosti bez ohledu na typ státního zřízení a děje se tak i dnes po celém světě.

"Z hlediska dobrých mravů a zvyků je nákup uměleckých děl státem zcela legitimním nástrojem kulturní politiky a aktivita NKÚ by z hlediska svých záměrů a výsledků měla být naopak chápána jako příklad hodný následování," uvádějí v dopise, který podepsali předsedkyně Uměleckohistorické společnosti Milena Bartlová, předsedkyně Sdružení českých kritiků a teoretiků Vlasta Čiháková, předseda spolku Mánes Jiří T. Kotalík a ředitelka ProCulture Marta Smolíková.

Odborníci nesouhlasí ani s názorem kritiků, že by se nákup uměleckého díla měl provádět prostřednictvím veřejného výběrového řízení. "Parametry výběrového řízení, především dosažení optimálního poměru mezi cenou a kvalitou, hrají z definice při nákupu uměleckých děl druhotnou roli," říkají.

Investice do umění je dlouhodobě výhodná a bezpečná. Proto vedle soukromých sběratelů patří k dominantním subjektům na uměleckém trhu velké firmy, banky, ale i státní instituce. Jejich motivací jsou obchodní zájmy i potřeba reprezentovat. Získáním a umístěním díla do veřejně přístupné budovy se pak podle autorů dopisu umění přibližuje i lidem, kteří by třeba sami nešli do galerie. Připomínají významné nákupy umění z první republiky i příklady toho, jak jiné státní instituce nakupují umění v poslední době.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!