30. dubna 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z výstavy zmizely Hitlerovy sochy, teď se pro ně hledá místo

Afrodité/Venuše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afrodité/Venuše | foto: Kniha Hitlerova sbírka v Čechách publicisty Jiřího KuchařeReprofoto

VYŠŠÍ BROD Jen dva dny vydržely na nádvoří cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě tři sochy z takzvané Hitlerovy sbírky.

Součástí zemské výstavy Jižní Čechy – Horní Rakousko přitom měly být až do listopadu. Jenže proti jejich vystavení se takřka okamžitě vzedmula silná negativní reakce. „Na adresu kláštera přišlo už během prvních dvou výstavních dnů tolik negativních reakcí, že se pan převor raději rozhodl sochy odinstalovat,“ potvrdil LN kurátor výstavy a vyšebrodský historik Jiří Franc.

Rozsévač, Veslař a Afrodita

Kvůli protestům návštěvníků sochy raději v neděli z veřejného prostranství odvezl. A umístil je zpět do dočasného úkrytu v depozitáři hlubockého zámku. Lidé si prý stěžovali, že v klášteře, kde očekávají na výstavě klid a porozumění, stojí umělecká díla, symbolizující hrůzy nacismu. Klášter přitom nechtěl nijak propagovat Hitlera. „Chtěli jsme naopak upozornit na pohnutý osud vyšebrodských cisterciáků během války,“ uvedl Franc.

Nyní se tak hledá náhradní varianta, co se skulpturami spojenými s říšským vůdcem dále bude. „Vymýšlíme smysluplné řešení, kam s nimi,“ dodal Franc. Z depozitáře na výstavu a zpět Trojice soch – Rozsévač, Veslař a Afrodita, které osobně zakoupil Adolf Hitler, byla v letech 1939 až 1945 umístěna právě ve vyšebrodském klášteře, odkud nacisté vyhnali mnichy a z klášterní budovy udělali jakési skladiště uměleckých předmětů z celé Evropy.

Hitlerova osobní sbírka

Po válce se umělecké předměty, které Hitler zabavil Židům či ukradl na okupovaných územích, vrátily z velké části původním majitelům. Díla, která patřila přímo Hitlerovi, pak byla odvezena na české zámky a do galerií.

To byl i případ soch, které od 50. let minulého století zdobily zahradu hlubockého zámku. Až do chvíle, kdy historik a badatel Jiří Kuchař v roce 2009 zveřejnil, že se jedná o součást Hitlerovy osobní sbírky. A sochy zmizely v útrobách sousední Alšovy jihočeské galerie. Prý proto, aby se je někdo nepokusil ukrást či poškodit.

Zemská výstava měla být vzácnou příležitostí pro návštěvníky si sochy ve střeženém prostoru kláštera po letech znovu prohlédnout. Na nádvoří ale stály pouze od soboty do neděle. „Je to nepříjemná situace, protože jsou vyfocené a zanesené ve výstavním katalogu. Protesty proti jejich vystavení však byly natolik silné, že klášter neměl jinou volbu,“ řekl Franc.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!