Hity ligy pro United a Chelsea

FOTBAL V ZAHRANIČÍ

LONDÝN Pořadí uchazečů o anglický titul se po víkendových šlágrech, v nichž se mezi sebou utkala nejlepší čtyřka, mírně přeskupilo. Po jasném vítězství 3:0 nad Liverpoolem má už pětibodový náskok v čele Manchester United. Po obratu proti Arsenalu se na druhé místo zařadila londýnská Chelsea.

Lídr soutěže se ujal na Old Trafford vedení zásluhou svátečního střelce Wese Browna, který ve vzdušném souboji trefil míč zády a překonal jednoho z hrdinů zápasu gólmana Reinu. Španělský brankář dlouho držel při životě šance Liverpoolu, ale v závěru neodolal kanonádě portugalských hvězd Ronalda a Naniho.

Zvlášť když celý druhý poločas hráli hosté v deseti po vyloučení Javiera Mascherana. Argentinec dostal nejprve žlutou kartu za faul na Paula Scholese a vzápětí druhou za protesty. Hřiště opustil až po divokých výpadech na sudího Steva Bennetta a po domluvě od kouče Rafaela Beníteze.

„Mascherano si myslel, že neřekl rozhodčímu nic tak hrozného. Proto reagoval tak, jak reagoval. Nicméně diskutováním s rozhodčím udělal chybu. Už jsem s ním mluvil a uvědomuje si to,“ omlouval se za svého svěřence trenér Liverpoolu Rafael Benítez.

To na Stamford Bridge měl souboj domácí Chelsea s Arsenalem komplikovanější průběh. Londýnské derby se obešlo bez české účasti. Kvůli zranění nemohla Chelsea nasadit brankáře Petra Čecha, ze stejného důvodu opět scházel Arsenalu Tomáš Rosický.

První poločas svižného utkání skončil bez branek. Skóre se měnilo až v 59. minutě, kdy se po Fabregasově rohu trefil k bližší tyči Bacary Sagna. Pro francouzského obránce to byl první gól v dresu Arsenalu. Dlouho se z něj však neradoval, protože v 72. minutě si zranil kotník a musel střídat.

Krátce po jeho odchodu z hřiště bylo vyrovnáno. Po přiťuknutí Franka Lamparda se ranou z hranice vápna prosadil Didier Drogba. „Bylo na čase, aby se Didier trefil. Od návratu z mistrovství Afriky nebyl příliš ve formě,“ pochvaloval si trenér Chelsea Avram Grant. Střelec Pobřeží slonoviny se navíc o pět minut později stal hrdinou dne, když završil druhou trefou obrat v ligovém šlágru.

„Myslím, že jsme měli trochu smůlu. První gól byl podle mě z ofsajdu,“ reagoval kouč Arsenalu Arsene Wenger, jehož tým byl ještě před měsícem díky solidnímu náskoku v čele tabulky největším favoritem na titul.

BRUSEL Dva góly Stanislava Vlčka pomohly fotbalistům Anderlechtu k výhře 3:2 na hřišti Gentu. Český útočník vstřelil obě branky v prvním poločase. Ve 23. minutě otevřel skóre utkání, když zužitkoval přihrávku Boussoufy. Osm minut před koncem první půle si oba hráči spolupráci zopakovali a bývalý střelec Slavie po rychlém protiútoku zvýšil na 2:0.

KODAŇ Podruhé za sebou se v dánské lize trefil Libor Sionko. Proměněnou penaltou zajistil FC Kodani nejtěsnější možnou výhru v duelu s Horsens.