Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku začal týden testování na HIV a žloutenku. Je zdarma a anonymní

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Od pondělí do neděle se lidé mohou zdarma a anonymně otestovat na HIV a žloutenku typu B a C. V rámci 9. ročníku celoevropské kampaně se po celé republice otevřelo 82 testovacích míst v kamenných poradnách i na mobilních stanovištích. Akci v Česku koordinuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).
  14:57

Seznam testovacích míst je na stránkách SZÚ nebo na webu www.tadyted.com. Pro cizince připravil SZÚ základní informace o HIV a pohlavně přenosných nemocech v deseti jazycích.

„Na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro lidi s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

HIV infekce se podle odborníků nemusí projevit řadu let, infikovaný člověk často nemá výraznější zdravotní potíže. Až test odhalí nákazu spolehlivě. Včas diagnostikovaný a léčený pacient s infekcí HIV nemusí žít kratší dobu než zdraví lidé. Díky moderním lékům se riziko šíření infekce minimalizuje a většina nemá žádné zdravotní potíže.

Chodíte na testy na pohlavně přenosné nemoci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 28. listopadu 2022. Anketa je uzavřena.

Ne86
Ano30

Česká republika podle Státního zdravotního ústavu patří k zemím s relativně nízkou úrovní HIV a AIDS. Zatím nejvyšší roční počet případů AIDS v ČR byl zaznamenán v roce 2016, kdy dosáhl počtu 286.

V dalších dvou letech následoval výrazný pokles a potom počty začaly zase stoupat, v letech 2019 a 2020 bylo zjištěno 222 a 251 případů. Loni bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV a letos do konce září 221, asi o 18 procent více než ve stejném období minulého roku.

Od zahájení sledování infekce HIV v Česku, tedy od října 1985, bylo podle zprávy SZÚ celkově zjištěno 4074 případů HIV pozitivních. Přes 500 lidí s nákazou zemřelo.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat