Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hizballáh zrežíroval změnu vlády

Česko

Role proíránského šíitského hnutí v premiérské rošádě vyvolala v Libanonu protesty a na Západě obavy

BEJRÚT/PRAHA Libanon včera zažil „den hněvu“. Po celé zemi se konaly bouřlivé protesty, lidé zapalovali pneumatiky, stavěli barikády podél hlavních silnic a házeli kamením po projíždějících automobilech. Šlo o stoupence dosavadního premiéra Saada Harírího, kteří chtěli vyjádřit nesouhlas s volbou jeho nástupce Nadžíba Míkátího. Vzhledem k tomu, že mu k získání funkce dopomohla podpora radikálního hnutí Hizballáh, panují obavy, že se nyní země místo k Západu začne orientovat spíše směrem k Íránu a Sýrii.

„Tohle je rozčílený Libanon! Nepokoušejte se zkoušet naši zlobu,“ provolávali demonstranti. „Alláh, Harírí a nic víc... Sunnitská krev se vaří, vaří,“ křičel rozvášněný dav. Nejvíce lidí se shromáždilo v ulicích Bejrútu a Tripolisu, kde napětí vládlo už od pondělí. K nejdramatičtějším incidentům patřil včerejší útok na automobil arabské televizní stanice Al-Džazíra - kvůli jejím údajným sympatiím k Hizballáhu. Podle některých zpráv se terčem protestujících stala také kancelář sunnitského právníka a ministra Muhammada Safadího, který hlasoval ve prospěch Míkátího.

V Libanonu panuje dramatická situace už od začátku ledna. Tehdy opustili koaliční kabinet sunnitského premiéra Saada Harírího všichni ministři nominovaní Hizballáhem, čímž vláda padla. Důvodem k tomuto kroku byly neshody ohledně vyšetřování šest let staré vraždy Rafíka Harírího, otce dosavadního premiéra. Na žádost Libanonu se celé věci ujal Zvláštní tribunál OSN, který sice ještě nezveřejnil žádné závěry, ale předpokládá se, že za viníky označí i některé čelní představitele Hizballáhu. Toto radikální šíitské hnutí, podporované Sýrií a Íránem, s vyšetřováním zásadně nesouhlasí a tvrdí, že je politicky motivované. Hizballáhu se během následujících dní podařilo v parlamentu získat dostatečnou podporu a prosadit tak svého člověka - Míkátího - do čela vlády.

Státní převrat „To, co se stalo, je virtuální politický převrat,“ řekl Harírí listu The New York Times. „Já i moji spojenci odcházíme do opozice,“ dodal. Zároveň se ale během včerejška snažil uklidnit vypjatou situaci v ulicích. „Chci vyjádřit své krajní znepokojení nad násilím, ke kterému došlo, a varuji každého před tím, aby se nechal strhnout jakýmikoli výzvami k násilnostem,“ řekl Harírí.

Míkátí, kterého včera do úřadu jmenoval libanonský prezident Michel Sulajmán, se zase snažil přesvědčit nespokojené obyvatele o své bezúhonnosti a politické nezávislosti. „Nejsem v žádném případě napojený na Hizballáh,“ ujišťoval. „Přijal jsem tuto funkci ne proto, abych vyvolával problémy, ale proto, abych je řešil,“ citovala nového premiéra BBC. „Předmětem mého zájmu je Libanon, zájmy národa, mezinárodní bezpečnost této země a hlavně dobré vztahy s mezinárodním společenstvím,“ dodal. Jenže jakkoli má Míkátí pověst celkem umírněného politika, Harírího stoupencům, ale i Západu stačí, že má za sebou oporu Hizballáhu, který například Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová již včera varovala, že pokud v Libanonu převezme podstatnou část moci Hizballáh, naruší to vzájemné vztahy.

Žádný politický nováček Podle analytiků je namístě vyčkat, jak se nový premiér projeví. Není zatím jasné ani to, zda souhlasí s vyšetřováním vraždy Rafíka Harírího nebo zdali v tomto směru zastává názor Hizballáhu. Míkátí, který je řazen mezi nejbohatší Libanonce, není v politice žádným nováčkem. Působil jako ministr ve vládách zesnulého Harírího a také si už na krátko „vyzkoušel“ premiérský post. Novou vládu má začít sestavovat již zítra.

Nadžíb Míkátí

* Libanonský politik a zámožný byznysmen Nadžíb Míkátí má už zkušenost z premiérského úřadu, kde působil několik měsíců v roce 2005. * Narodil se 24. listopadu 1955 v Tripolisu. Je vyznáním sunnitský muslim. * V letech 1998-2004 pracoval převážně ve vládách Rafíka Harírího jako ministr dopravy a veřejných prací. * Řadí se mezi nejbohatší libanonské občany. Jeho majetek odhadl časopis Forbes v roce 2008 na 2,6 miliardy dolarů. * Je vnímán jako umírněný politik s dobrými vztahy se Sýrií, je přítelem prezidenta Bašára Asada.

Autor: